Zrabowany przez Niemców w 1933 roku obraz, odnalazł się w... Izraelu

Od ciemności do światła, mal. Jozef Israëls / Estate of Rudolph Mosse

  

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie potwierdziło, że XIX-wieczne dzieło Józefa Israëlsa, który jest w jego posiadaniu, zostało zrabowane przez Niemców żydowskim właścicielom. W październiku zostanie zwrócony spadkobiercom. Obraz zajęty w 1933 r. od niemieckiego potentata medialnego Rudolfa Mosse'a wszedł do kolekcji muzeum Izraela 60 lat później.

Od ciemności do światła (1871) holenderskiego malarza Jozefa Israëlsa został zidentyfikowany w 2017 r. przez Mosse Art Research Initiative.  Przez lata był często pokazywany w muzeum żydowskiej galerii Old Masters i wypożyczany na wystawy międzynarodowe. Obraz został sprzedany na aukcji w 1934 r. Ponownie pojawił się na rynku w 1993 r., kiedy to został kupiony przez dilera sztuki z Tel Awiwu Meira Sterna, który sam ocalał z Auschwitz. Stern sprzedał dzieło prywatnemu kolekcjonerowi, a ten podarował go muzeum w tym samym roku.

To pokazuje, jak wielkie wyzwania stoją przed wszystkimi krajami, aby zidentyfikować i zwrócić prawowitym właścicielom i ich spadkobiercom, zagrabione podczas II wojny światowej dzieła sztuki. Około 600 dzieł sztuki skonfiskowanych podczas II wojny światowej i odzyskanych przez siły alianckie zostało przeniesionych do Izraela przez żydowskie agencje restytucji na początku lat 50. XX wieku. Przedmioty te, przechowywane w Muzeum Izraela w Jerozolimie, były eksponowane i są katalogowane na stronie internetowej instytucji, ale niewiele wróciło do spadkobierców pierwotnych właścicieli.

Przez lata starano się zwrócić te dzieła sztuki, ale nie było to zbyt dobrze zorganizowane.

– powiedziała theartnewspaper.com Colette Avital, przewodnicząca Centrum Organizacji Ocalonych z Holokaustu w Izraelu.

W przeszłości „ludzie szukali swoich rodzin; nie szukali swoich obrazów.

– powiedział Shlomit Steinberg, kustosz sztuki europejskiej w Muzeum Izraela.

Ministerstwo kultury Izraela zorganizowało we wrześniu konferencję w celu przeszkolenia około 50 muzealników w zakresie badań proweniencyjnych podczas II wojny światowej.

 


 

 


 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theartnewspaper.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Specjalny SMS ostrzega o koronawirusie

/ gov.pl

  

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, dla przebywających we Włoszech przygotowano wiadomość tekstową informującą o przypadkach koronawirusa w tym kraju. W SMS-ie jest także link do informacji zawierającej kompendium wiedzy.

„Alert RCB! Ministerstwo zdrowia RP: potwierdzone przypadki koronawirusa we Włoszech. Zapoznaj się z informacjami na stronie gov.pl/koronawirus” – brzmi wiadomość.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że wiadomość tej treści skierowano do Polaków, którzy są we Włoszech i mają telefony u polskich operatorów.

W informacji, do której link znajduje się w SMS-ie, przekazano najważniejsze wiadomości dotyczące koronawirusa. W materiale wyjaśniono, czym jest koronawirus, jakie ma objawy, kto jest najbardziej narażony i jak można się zabezpieczyć. Podano też, gdzie jest najwięcej zachorowań. Przekazano również zalecenia.

Kompendium wiedzy wyjaśnia, że nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Jak zaznaczono, prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. W informacji przypomniano, że wirus przenosi się drogą kropelkową, a także że aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Wskazano, że najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby. Informacja zawiera też odnośniki do materiałów dotyczących m.in. przesyłek z Chin. Zalecenia mówią m.in. o częstym myciu rąk. „Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.)” – wskazano.

Zalecane jest, by podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub płynów i żeli na bazie alkoholu.

Rekomendowane jest zachowanie co najmniej metra odległości od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Zaleca się, by nie dotykać oczu, nosa i ust. Podano także, co należy robić, gdy konieczna jest konsultacja specjalisty w związku z występującymi objawami.

W poniedziałek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie koronawirusa z ministrem zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym i szefem MSWiA, a także odprawa w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi.

Po odprawie premier poinformował o podejmowanych działaniach z związku ze wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem we Włoszech. Zapowiedział, że przygotowana zostanie „piguła informacyjna” i komunikaty sms dla Polaków wracających z Włoch. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts