W czasie pikniku rekonstruktorzy zaprezentowali m.in. zbudowaną przez siebie w ub. roku replikę samolotu Fokker DVIII – jednego z aeroplanów zdobytych przez powstańców wielkopolskich na Ławicy. Samoloty przejęte w Poznaniu w 1919 r. były wykorzystywane w późniejszym okresie przez polskie lotnictwo, m.in. w wojnie 1920 r. Replika posiada oryginalne śmigło liczące sobie ponad sto lat.

Udało nam się zupełnie przypadkowo znaleźć takie śmigło na ogłoszeniu internetowym. Potem okazało się, że to śmigło jest z Wielkopolski. Zostało znalezione przez mieszkańców Powidza, gdzie do dziś jest lotnisko wojskowe. 

– podkreślił.

Uczestnicy pikniku zobaczyli również Forda T w wersji sanitarki wojskowej.

Ta ciężaróweczka symbolizuje sprzęt zdobyty na Ławicy, bo oprócz samolotów przejęto tam także pojazdy, które obsługiwały lotnisko i te pojazdy były potem wykorzystywane w dalszych działaniach wojennych.

– wyjaśnił Ciebielski.

W poniedziałkowy poranek rozpocznie się drugi dzień uroczystości rocznicowych.

Będzie dokładnie tak jak 101 lat temu – 6 stycznia, godz. 6.30, wzgórze berlińskie. Oczywiście nie zaczynamy tak jak powstańcy szturmem na Ławicę, ponieważ bardziej chcemy ich uhonorować i zaczynamy apelem powstańczym. Po nim będzie symboliczna część inscenizacyjna, gdzie w ciemnościach będziemy oddawać salwy armatnie w kierunku starego lotniska Ławica.

 – powiedział rekonstruktor.

Po ostatniej, poniedziałkowej inscenizacji tegoroczne obchody rocznicowe zakończy wspólne spotkanie rekonstruktorów i mieszkańców przy ognisku.