Abp Jędraszewski: Powraca świat, który piętnował św. Paweł. "Człowieka zredukowano do świata zwierząt"

Abp Marek Jędraszewski / fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

  

- Powraca świat, który jednoznacznie piętnował św. Paweł - powiedział podczas katechezy w trakcie Obchodów Epifanijnych w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie abp Marek Jędraszewski. - [W XX w.] zrezygnowano z tego, czym człowiek się wyróżnia spośród istot tego świata, a zaczęto redukować go do świata zwierząt, które mniej lub bardziej czują i mają w sobie emocje. Wraca to, o czym pisał św. Paweł w Liście do Rzymian: odrzuca się prawdę o Bogu, a przez to zaczynają się z człowiekiem dziać rzeczy przedziwne - mówił metropolita krakowski.

Metropolita przewodniczył mszy św. podczas Obchodów Epifanijnych przed Uroczystością Objawienia Pańskiego w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie, po której wygłosił do zebranych katechezę.

Na początku stwierdził, że tylko w świetle Chrystusa, który jest Prawdą człowiek może zrozumieć na czym polega jego życie.

- Wydaje się, że z tych trzech słów - Droga, Prawda, Życie - najważniejsza jest Prawda. Bo w świetle Chrystusa prawdy człowiek może zrozumieć, na czym ma polegać jego życiowa droga, pielgrzymka do domu Ojca bogatego w miłosierdzie. I tylko w świetle tej prawdy, którą jest Chrystus, można zrozumieć, na czym polega pełnia życia, które stanie się naszym udziałem, kiedy dostąpimy - jak mamy nadzieję - szczęśliwości wiecznej

- mówił abp Jędraszewski.

Przypomniał, że Chrystus często mówił o sobie, że jest światłem. Św. Jan w Prologu swej Ewangelii zaznaczył, że Jezus jest przedwiecznym Słowem, Boskim Logosem, które było "światłością prawdziwą oświecającą każdego człowieka". Chrystus posłał swych uczniów, by głosili Dobrą Nowinę o światłości świata całemu stworzeniu.

W dalszej części swojej katechezy, metropolita krakowski, mówił o "przejmującym świadectwie głoszenia prawdy całemu światu", które zawarł w liście do Rzymian św. Paweł.

"Na samym początku składam dzięki Bogu mojemu przez Jezusa Chrystusa za was wszystkich, ponieważ o wierze waszej mówi się na całym świecie. (...) Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie" (Rz 1, 8, 16-17)

- Tych sprawiedliwych wtedy w Rzymie było bardzo niewielu, żyjących w ogromnym żywiole pogańskiego świata. Paweł nie bał się skierować przeciwko temu pogańskiemu światu jednoznacznego oskarżenia. Nie patrzył na świat w kategoriach socjologicznych, że jest nas bardzo mało, więc nie mamy prawa do głosu i nie mamy prawdy w sobie. On doskonale wiedział: mamy prawdę, Chrystusową, i w imię tej chrystusowej prawdy można skierować bardzo jasną ocenę tego świata, w którym chrześcijanie żyją

- mówił abp Jędraszewski.

- Oskarżenie, które św. Paweł kieruje najpierw do pogan polega na tym, że oni, ludzie mądrzy, obdarzeni rozumem, nie byli w stanie, nie chcieli, uznać istnienia Boga Stwórcy, mimo że mogli widzieć piękno tego świata

- dodał.

Metropolita tłumaczył, że św. Paweł pokazywał skutki życia człowieka, który nie uznaje Boga. Jednym z nich jest pogaństwo, oddawanie hołdu stworzeniu, nie Stwórcy.

– Nie cześć oddawana najwyższemu, jedynemu Bogu, ale ludziom, a nawet zwierzętom w najrozmaitszym kształcie i postaciach

– powiedział metropolita. Kolejnym następstwem odrzucenia Boga było odrzucenie naturalnych związków, jakim są związki małżeńskie kobiety i mężczyzny, przyjęcie stylu życia o charakterze homoseksualnym.

Pociągnęło to za sobą powszechną deprawację moralną i upadek obyczajów.

Taki był obraz tamtego świata. Na jego spotkanie idą apostołowie ze słowami Chrystusowej prawdy, z prawdą o Chrystusie, który jest światłością świata. Nie boją się tego spotkania i głoszą prawdę o Chrystusie w sposób jednoznaczny

– powiedział arcybiskup. Nieoczekiwanie chrześcijaństwo zaczęło się rozwijać nawet w stolicy cesarstwa. Światło Chrystusa zaczęło zwyciężać mroki ówczesnego świata. 

W dalszej części swojego słowa, metropolita podawał przykłady bezwzględności, z jaką poganie przeciwstawiali się chrześcijaństwu

- Za każdym razem jednak objawiała się prawda wyrażona przez Tertuliana: „Krew męczenników jest zasiewem chrześcijan” („Semen est sanguis christianorum”). Ostatecznie edykt Konstantyna Wielkiego pozwolił wyjść chrześcijanom z katakumb, by mogli głosić światu Chrystusa – Światłość świata

- zaznaczył abp Jędraszewski. 

Jak podkreślił arcybiskup, w XVIII wieku nastało oświecenie. "Według Immanuela Kanta było to wyjście z niepełnoletności, której przyczyną była niezdolność człowieka do samodzielnego posługiwania się rozumem".

Metropolita powiedział, analizując definicję Kanta, że jest to "zawoalowana, ale bardzo ostra krytyka chrześcijan, którzy odczytują siebie i swoją istotę życia przez światłość Chrystusa".

– Oświecenie i to co zaczęło się w XVIII wieku to prąd myślowy, który odrzuca chrześcijaństwo i nie chce przyjąć prawdy o Chrystusie jako światłości świata. Prąd, który mówi: „człowieku, ty jesteś ważny i sam decydujesz co jest prawdziwe, fałszywe, dobre i złe. I żadne autorytety nie są ci potrzebne. Masz być w pełni autonomiczny, żyjący po swojemu"

– powiedział arcybiskup. Stwierdził, że dzieje XIX i XX wieku jednoznacznie pokazały do czego prowadzi takie myślenie, gdy narodziły się okrutne totalitaryzmy – bolszewicki i hitlerowski.

- Klęska systemów totalitarnych doprowadziła do zwątpienia w ludzki rozum, przekonano się, że ten rozum, pozostawiony tylko sobie, jest zdolny do największych zbrodni, co więcej - jest zdolny usprawiedliwić zbrodnię. Wobec tego stwierdzono, że "nie możemy ufać rozumowi, najważniejsze są emocje". Zrezygnowano z tego, czym człowiek się wyróżnia spośród istot tego świata, a zaczęto redukować go do świata zwierząt, które mniej lub bardziej czują i mają w sobie emocje. Wraca to, o czym pisał św. Paweł w Liście do Rzymian: odrzuca się prawdę o Bogu, a przez to zaczynają się z człowiekiem dziać rzeczy przedziwne

– powiedział metropolita.

Abp Jędraszewski przywołał komentarz do dzieła Willa Kymlicki „Zoopolis”, w którym autor proponuje się, by zwierzętom przydzielić obywatelstwo państw suwerennych lub status uchodźców. Stwierdził, że tym samym powraca świat, który jednoznacznie piętnował św. Paweł. Ludzie, którzy mówią, że jest to nierozumne, że to pomniejszanie godności człowieka, są wyśmiewani i piętnowani.

Musi nastąpić powrót do Chrystusa, który jest Światłością świata, do Ewangelii, do tej prawdy o Bogu, Jego Synu Jezusie Chrystusie. Ta prawda sprawia, że świat się porządkuje. Wiemy, że jest Bóg-Stwórca, z którego wyszedł tak wspaniały świat, Jezus Chrystus, którzy życiem i nauczaniem rzucił światło na nasze ludzkie życie, które doprowadziło wierzących do zrozumienia tego, jak wielka jest ich godność. Jakże często powraca w okresie Bożego Narodzenia ta prawda, że Syn Boży stał się człowiekiem, byśmy my, ludzie, mogli stać się Dziećmi Bożymi – stwierdził metropolita.

Tę prawdę wyraził papież Franciszek w orędziu na rok 2020, w którym mówił o konieczności „ekologicznego nawrócenia”.

– Nawrócenie ekologiczne, które sprawia, że na powrót poprzez Jezusa, Bożego Syna, Światłość świata, nawiązujemy relację z Bogiem, Stwórcą, Ojcem bogatym w miłosierdzie. W świetle nauki Pana Jezusa o miłości nawiązujemy szlachetne i piękne więzy miłości z innymi ludźmi. (…) W tej wrażliwości Chrystusa uczymy się naszej wrażliwości na świat, który dał nam Bóg jako swój wielki dar, za który mamy być odpowiedzialni, zatroskani o jego piękno, z wyobraźnią myśląc o tym, jakim przekażemy go następnym pokoleniom. Wszystko trzeba odnowić w Chrystusie, w świetle Chrystusowej Ewangelii, by czuć się jedno z Bogiem, ludźmi i całym stworzonym światem

– powiedział metropolita.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: diecezja.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts