Kłopoty Grodzkiego to duży problem opozycji. "Kto ma zostać marszałkiem? Gawłowski? Kwiatkowski?"

zdjęcie ilustracyjne / screen z TV Republika

  

Nie cichną podejrzenia wobec marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Kolejne osoby oskarżają go o przyjmowanie łapówek w czasie, gdy pracował jako lekarz. W "Politycznej Kawie" goście dyskutowali, jakie mogą być konsekwencje tego typu oskarżeń. "Pan marszałek może mieć mocno utrudnione wykonywanie swojej funkcji" - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Z kolei Jacek Liziniewicz próbował wskazać potencjalnych następców Grodzkiego i... nie znalazł odpowiednich kandydatów.

Radio Szczecin w serii publikacji w ostatnich tygodniach podało m.in. że zeznania córki pacjenta, którym zajmował się obecny marszałek Senatu jako lekarz, stały się podstawą do wszczęcia na początku grudnia ub.r przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, śledztwa dotyczącego korupcji w szpitalu Szczecin Zdunowo, którym kierował Grodzki.

- "W trakcie wizyty prof. Tomasz Grodzki zasugerował, że podejmie się operacji, ale to będzie kosztować" - powiedziała Radiu Szczecin córka pacjenta operowanego w szpitalu w Zdunowie

- podała rozgłośnia. Kobieta jest jednym z głównych świadków w tej sprawie. Radio Szczecin poinformowało też, że dotarło do kolejnych osób, które oskarżają prof. Grodzkiego o to, że kiedy pracował jako lekarz, przyjmował łapówki. Oskarżeń jest już naprawdę sporo.

W "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza dyskutowano dziś o sprawie marszałka Grodzkiego i możliwych jej konsekwencjach. Agnieszka Ścigaj z klubu parlamentarnego Koalicja Polska PSL-Kukiz'15 apelowała, by zaczekać z przedstawianiem wyroków. W zamian zaproponowała inne rozwiązanie.

- W Polsce trzeba wymienić kadrę polityczną na zasadzie zmiany ordynacji wyborczej. Od 4 lat jestem w aktywnym życiu politycznym, wcześniej nasłuchałam się wielu tego typu afer

- stwierdziła.

Dużo bardziej stanowczy byli pozostali goście. Wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas podkreślił, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma się czego obawiać.

- Sytuacja jest niepokojąca. W dużej części zgodzę się z panią poseł, że nie przesądzamy opinii, ale te doniesienia przekraczają pewien poziom dopuszczalny, tych relacji jest bardzo wiele i pewnie będą następne. Patrzę na to z punktu widzenia czysto państwowego. Pan marszałek może mieć mocno utrudnione wykonywanie swojej funkcji. To musimy brać pod uwagę. Człowiek, który znajduje się w poważnym cieniu podejrzeń, będzie miał trudności, żeby sprawować istotną funkcję w procesie ustawodawczym

- stwierdził.

Dziennikarz "Gazety Polskiej" Jacek Liziniewicz przedstawił z kolei swoje obawy.

- Sprawa jest oczywista, ale pamiętamy, że było tak, że w latach 2005-2007 CBA robiło całe akcje wymierzone w "biorących lekarzy". Sądy ich uniewinniały, a jedynymi osobami skazanymi w tych sprawach byli ci, którzy współpracowali z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Nigdy nie było klimatu, żeby zwalczyć korupcję w służbie zdrowia. Sądzę, że ten czas wynika z tego, że ludzie widzą marszałka Senatu, który wypowiada się o praworządności, jaki to jest krystalicznie czysty, jak będzie bronił demokracji, krew ich zalewa i zgłaszają to do prokuratury

- ocenił.

Jednocześnie przyznał, że... niekoniecznie widzi dobrych potencjalnych następców Grodzkiego w Senacie.

- Kandydatów na marszałka Senatu po stronie opozycji nie ma dużo lepszych. Bo kto ma zostać marszałkiem? Stanisław Gawłowski? Krzysztof Kwiatkowski?

- skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Niezalezna.pl, TV Republika
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pokojowy plan Trumpa z poparciem polskiego MSZ. "Musimy zachęcać Izrael i Palestynę do rozmów"

/ Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych / Tymon Markowski/MSZ

  

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej. Jednym z tematów był tzw. pokojowy plan Donalda Trumpa m.in. Biskiego Wschodu. - Dobrze oceniam inicjatywę prezydenta USA - powiedział dziennikarzom polski szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Chodzi o to, aby porozumienie zostało zawarte między zainteresowanymi stronami, czyli Izraelem i Palestyną - dodał.

Czaputowicz w Brukseli bierze udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Rozmowy dotyczyły m.in. Biskiego Wschodu.

- Jeśli chodzi o plan pokojowy na Bliskim Wschodzie, relacje Palestyna-Izrael, zwróciłem uwagę na proces warszawski jako możliwe instrumentarium wsparcia dla stron tego konfliktu, zawarcia jakiegoś przyszłościowego porozumienia. Dobrze oceniamy inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa w tym zakresie. Chodzi o to, aby te przyszłe porozumienie - jeśli jest realne - zostało zawarte między dwoma zainteresowanymi stronami, czyli Izraelem i Palestyną, a my jako społeczność międzynarodowa powinniśmy wspierać i zachęcać obie strony do rozmów

- szef MSZ.

Jak dodał, w kwestii budowy pokoju na Bliskim Wschodu różne państwa zajmują różne stanowiska. "My zajmujemy stanowisko bardzo konstruktywne. Uważamy, że przede wszystkim powinniśmy stworzyć warunki do rozmów tych dwóch stron, czyli Izraela i Palestyny. Nie odrzucać a priori tego planu. Dyskusje oczywiście trwają" - powiedział.

Wskazał, że podnoszone są też pewne obawy, związane - na przykład - z ewentualnym nielegalnym działaniem Izraela wobec Zachodniego Brzegu Jordanu.

Czaputowicz przekazał, że poniedziałkowe rozmowy dotyczyły również sytuacji w Libii. "Uważamy, że zasadne jest przekształcenie operacji Sophia, w której Polacy uczestniczą - jest to operacja monitorująca sytuację na Morzu Śródziemnym - w inna operację, której celem będzie zapewnienie przestrzegania embarga broni" - powiedział.

Na początku lutego szef dyplomacji UE Josep Borrell wypowiedział się krytycznie o amerykańskiej propozycji rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ocenił, że odbiega ona od innych "uzgodnień na szczeblu międzynarodowym".

Zapewnił w oświadczeniu, że UE jest w pełni zaangażowana w partnerstwo transatlantyckie i ceni wszelkie wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zastrzegł jednak, że jest zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego, opartego na liniach granicznych z 1967 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts