"Wicemarszałek Kidawa-Błońska zapowiada, że przedstawi w Sejmie projekt uchwały w/s rosyjskich kłamstw historycznych. Pani wicemarszałek powinna wiedzieć, że prace nad uchwałą trwają w Komisji Spraw Zagranicznych, a w środę planowany jest finał. Każdy poseł może wziąć udział" - napisał w sobotę na Twitterze Terlecki.

Wcześniej kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi projekt uchwały ws. rosyjskiej propagandy oczerniającej Polskę. "Walka z kłamstwem na temat Polski i historii musi być spójna i mocna, by była skuteczna. (...) Musimy wypracować jednolite stanowisko w obronie dobrego imienia naszego kraju" - napisała na Twitterze Kidawa-Błońska. Zaprosiła jednocześnie "zarówno władze, jak i całą opozycję", do konsultacji treści tej uchwały.

Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Mówił też o wykorzystywaniu przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".