„Tak mi kazało sumienie” – film Wojciecha Królikowskiego

Teresa Brodzka / J. Zommer/arch. IPN

  

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na pokaz filmu Wojciecha Królikowskiego "Tak mi kazało sumienie" z cyklu Śląsk od morza do morza.

Film jest biografią Teresy Brodzkiej (1939–2019) – działaczki „Solidarności” na Śląsku, która po zwolnieniu z internowania zaczęła zbierać informacje o osobach represjonowanych.

Chodziła od domu do domu, wchodziła do ludzi przerażonych, nieufnych, skrzywdzonych i potrafiła zyskać ich zaufanie, sama przy tym ryzykując. 

– wspominał Maciej Ratajczyk. W swoim raporcie umieściła ponad 1500 nazwisk osób prześladowanych przez władze PRL. Od 1984 r. działała w Komitecie Helsińskim.

Spotkanie odbędzie się 7 stycznia (wtorek) 2020 roku, o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Saryusz-Wolski: Unia w czasie koronawirusa? Słaba decyzyjność i brak solidarności

/ TVP Info/print screen, #Jedziemy

  

- Zabrakło szybkiej reakcji, Francuzi czy Niemcy zablokowali eksport środków medycznych do Włoch, wciąż nie podjęto decyzji co z tzw. armatą finansową, która ma zwalczać skutki kryzysu, ale to nie jest koniec Unii Europejskiej. To, co dzieje się teraz w europejskich strukturach pokazuje, że Unię trzeba reformować od środka – powiedział w programie Michała Rachonia #Jedziemy w Tvp Info Jacek Sariusz-Wolski, eurodeputowany PiS.

Poseł do Parlamentu Europejskiego odniósł się do nastrojów, jakie panują wśród unijnych polityków w czasie pandemii COVID-19.

Instytucje europejskie podążają o krok za decyzjami państw członkowskich, ale trzeba pamiętać, że zdrowie nie leży w unijnych kompetencjach. Wspólnota ma narzędzia finansowe, jednak decyzja o ich wykorzystaniu przychodzi za późno. Dopiero w zeszły czwartek przegłosowano wzrost funduszu solidarnościowego i to zaledwie o miliard euro. W tym czasie Amerykanie chcą wpompować w swoją gospodarkę 2 biliony dolarów

- powiedział gość Michała Rachonia.

Zdaniem Saryusza-Wolskiego w Unii Europejskiej wyraźnie brakuje jedności. "Gołym okiem widać podział na północ i południe wspólnoty. Pojawiły się pomysły, aby Europejski Bank Centralny wyemitował euroobligacje, także rozważano wzięcie kredytu z funduszu strefy euro, ale nie ma to zgody przede wszystkim Niemiec i Holandii. Decyzje mają zostać podjęte dopiero za dwa tygodnie. To, co od razu rzuca się w oczy, to brak decyzyjności i solidarności" - mówił.

Saryusz-Wolski nie zgadza się ze słowami Donalda Tuska. W jednej z wypowiedzi były przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że decyzje wspólnoty są adekwatne i miarodajne.

To przewrotne, że osoba, która odpowiada za obecny stan Unii, kryzys uchodźczy czy Brexit opowiada takie rzeczy. Tusk sugeruje wymigiwanie się wspólnoty odpowiedzialności, a tymczasem gołym okiem widać, że wielkie oczekiwania zawiodły. Włosi czy Hiszpanie są delikatnie mówiąc wściekli na Unię za brak szybkiej reakcji, do tego dochodzi blokada eksportu środków medycznych z Francji czy Niemiec

- stwierdził.

Eurodeputowany PiS nie uważa jednak, aby był to koniec Unii Europejskiej.

Wspólnota musi pracować lepiej i wydajniej. Trzeba usprawniać to, co już funkcjonuje, a nie wtrącać się do spraw wewnętrznych poszczególnych krajów. Czeka nas przeorientowanie priorytetów jak chociażby tzw. zielony ład i zeroemisyjność. W Unii szwankuje hierarchia wartości, bo to życie ludzkie jest najważniejsze i na tym wszyscy musimy się skupić

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts