„Tak mi kazało sumienie” – film Wojciecha Królikowskiego

Teresa Brodzka / J. Zommer/arch. IPN

  

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na pokaz filmu Wojciecha Królikowskiego "Tak mi kazało sumienie" z cyklu Śląsk od morza do morza.

Film jest biografią Teresy Brodzkiej (1939–2019) – działaczki „Solidarności” na Śląsku, która po zwolnieniu z internowania zaczęła zbierać informacje o osobach represjonowanych.

Chodziła od domu do domu, wchodziła do ludzi przerażonych, nieufnych, skrzywdzonych i potrafiła zyskać ich zaufanie, sama przy tym ryzykując. 

– wspominał Maciej Ratajczyk. W swoim raporcie umieściła ponad 1500 nazwisk osób prześladowanych przez władze PRL. Od 1984 r. działała w Komitecie Helsińskim.

Spotkanie odbędzie się 7 stycznia (wtorek) 2020 roku, o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Uciekał policji motorowerem. Miał ponad 3 promile

/ Lubuska Policja

  

Nawet do pięciu lat więzienia grozi 37-latkowi, którego zatrzymali policjanci ruchu drogowego z Krosna Odrzańskiego (Lubuskie). Prowadził motorower, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie i chciał uciec policji – poinformowała Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Do zatrzymania pijanego motorowerzysty doszło w poniedziałek w gminie Dąbie. Kierujący jednośladem jechał bez kasku. Funkcjonariusze ruszyli za nim, nakazując zatrzymanie się. Ten jednak zignorował ich polecenia i próbował uciec.

Pościg nie trwał długo. Mundurowi zajechali mu drogę i zatrzymali. Badanie wykazało, że 37-latek miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, a jego skuter nie miał sprawnego oświetlenia, aktualnych badań technicznych i ubezpieczenia OC.

"Mężczyzna odpowie przed sądem za kilka wykroczeń drogowych i dwa przestępstwa – jazdę pod wpływem alkoholu oraz ucieczkę przed policją. Ten ostatni czyn jest zagrożony karą nawet do pięciu lat więzienia"

- powiedziała Kulka. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts