Premier Macedonii ustąpił ze stanowiska. W tle skandal polityczny

Parlament Macedonii Północnej zatwierdził w piątek skład nowego gabinetu technicznego. Na jego czele stanął były szef MSW tego kraju Oliwer Spasowski. Dotychczasowy premier Zoran Zaew ustąpił ze stanowiska.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Zaew, który był premierem od 2017 roku, ogłosił swoją dymisję 20 grudnia. Wcześniej zgodził się na przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych, których termin wyznaczono na 12 kwietnia.

Kryzys rządowy i rozpisanie nowych wyborów nastąpiło, gdy rząd Macedonii Płn. nie zdołał zainicjować negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawodawstwem Macedonii Płn. szef rządu składa dymisję na 100 dni przed wyborami. W tym okresie władzę wykonawczą sprawuje gabinet techniczny, w którym powinna być reprezentowana opozycja. Parlament Macedonii Płn. zostanie rozwiązany 12 lutego, na dwa miesiące przed wyborami.

Zaew określił jako "historyczny błąd" fakt, iż UE - głównie wskutek sprzeciwu Francji - odmówiła wyznaczenia terminu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Płn. Nie jest to jednak jedyny powód rozpisania przyspieszonych wyborów.

Rząd Zaewa jest od miesięcy uwikłany w polityczny skandal po zatrzymaniu do dyspozycji wymiaru sprawiedliwości byłej specjalnej prokurator Katicy Janewej, zaufanej współpracowniczki premiera, podejrzanej o pranie pieniędzy i związki z osobami sądzonymi za przestępstwa kryminalne. Jej zadaniem było ściganie korupcji na szczytach władzy.

Za premierostwa Zaewa w 2018 roku podpisane zostało historyczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy kraju na Macedonia Północna, co sprawiło, iż rząd w Atenach wycofał swe weto wobec przystąpienia tego kraju do NATO i UE.

Zmiana nazwy kraju wywołała ostre spory w społeczeństwie, jednak wielu Macedończyków było skłonnych ją zaakceptować wobec perspektywy przyjęcia kraju do Unii Europejskiej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Zoran Zaew #Macedonia Północna #Macedonia #Oliwier Spasowski #przedterminowe wybory #gabinet techniczny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo