Budka nabrał wiatru w żagle. Namaszczenie Siemoniaka go nie zniechęca - zapowiada walkę

Borys Budka / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Po zaskakującej decyzji Grzegorza Schetyny o wycofaniu się z kandydowania w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej, wiatru w żagle nabrał Borys Budka. Mimo, iż Schetyna namaścił na swojego następcę Tomasza Siemoniaka, Budka wyraził nadzieję, że przekona dotychczasowego szefa PO do głosowania właśnie na niego. - Wierzę w to, że będę w stanie przekonać go, aby finalnie, 25 stycznia, głos oddał na mnie - powiedział Borys Budka.

Schetyna poinformował dzisiaj, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa PO i zarekomendował na tę funkcję obecnego wiceprzewodniczącego partii Tomasza Siemoniaka.

- Szanuję decyzję Grzegorza Schetyny. Podziękowałem mu za te cztery lat ciężkiej pracy, kiedy współpracowaliśmy w zarządzie partii. Pewna era dzisiaj się kończy w Platformie Obywatelskiej. Ja jestem przekonany, że Platforma potrzebuje nie liftingu, ale takiej realnej, prawdziwej odnowy, nowej energii i bycia skuteczną, silną, nowoczesną partią. Jestem przekonany, że możemy to wspólnie zrobić

- powiedział Budka na konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Jak dodał, liczy, iż "doświadczenie, wiedzę i duże kompetencje Schetyny będą mogli jeszcze wspólnie z nim wykorzystać".

- Liczę na późniejszą współpracę, bo każdy były przewodniczący jest w organizacji wartością samą w sobie, jak Donald Tusk, Ewa Kopacz czy Grzegorz Schetyna. Jego decyzję szanuję i wierzę w to, że będę w stanie go przekonać żeby finalnie głos oddał na mnie 25 stycznia

- powiedział Budka.

Jego zdaniem PO musi wrócić do pracy u podstaw, a to gwarantuje późniejszy sukces wyborczy. Zaznaczył, że taki pierwszy sukces można osiągnąć w wyborach prezydenckich, ale jest to możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy w każdej gminie, powiecie i regionie.

Budka podkreślił, że PO potrzebuje nowej energii i odnowy, ale potrzebuje też takiej dobrej idei, jaka legła u podstaw kiedy 19 lat temu partia była zakładana.

- To jest kwestia wzmocnienia nogi samorządowej, to jest kwestia bardzo jasnego opowiedzenia się po stronie ludzi ciężko pracujących, przedsiębiorców i ludzi, którzy swoimi podatkami pozwalają na to, by były możliwe programy społeczne. PO jest również ugrupowaniem wartości, więc powrót do tej elementarnej solidarności, poczucia wolności dla każdej Polki i każdego Polaka, ale przede wszystkim do traktowania z szacunkiem każdego człowieka i zasypywania podziałów

- dodał polityk.

Ocenił również, że PO musi pozostać silną partią centrową i nie może być mowy o żadnych skrętach w lewo. Zapowiedział, że "PO była, jest i będzie racjonalnym centrum".

Wypowiedź Budki nie koresponduje z deklaracjami polityków Platformy, z czasów minionych kampanii wyborczych - samorządowej i parlamentarnej. Wówczas prominentni działacze PO-KO deklarowali daleko idące zmiany prawa, sankcjonujące m.in. związki partnerskie.


Termin zgłaszania kandydatur w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej mija dzisiaj o północy. Czteroletnia kadencja Schetyny upływa pod koniec stycznia. Prawo do głosowania korespondencyjnego mają wszyscy członkowie PO. Wybory odbędą się 25 stycznia, ewentualna druga tura 8 lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyspy Kanaryjskie "sparaliżowane". Wszystko przez trudne warunki pogodowe

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tzw. kalimę (hiszp. calima), i huraganowy wiatr – poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

Ze względu na słabą widoczność i porywy wiatru, zamknięto lotniska na Teneryfie i Gran Canarii. Ponad 230 lotów zostało odwołanych lub skierowanych na inne lotniska. Wiele dróg na Teneryfie wyłączono z ruchu. Na Gran Canarii, w okolicy Tasarte, w wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców. Władze miasta Santa Cruz de Tenerife odwołały w nocy z soboty na niedzielę obchody karnawału i aktywowały plan alarmowy.

Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność, podobnie do mgły. Powietrze staje się suche i gorące - w bieżący weekend temperatura w wielu miejscach Wysp Kanaryjskich przekroczyła 28 st. Celsjusza.

To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET, taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich zalecił pozostanie w domach osobom, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszyscy mieszkańcy powinni zamknąć drzwi i okna domów, usunąć z balkonów wszelkie przedmioty, pić dużo płynów i nie uprawiać sportów na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zażywać leki i w razie złego samopoczucia zgłosić się do lekarza.

Oprócz kalimy, lokalne władze ostrzegły także przed silnym, huraganowym wiatrem, dochodzącym w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

Na Gran Canarii lokalne władze ostrzegły na Twitterze przed groźbą rozprzestrzenienia się pożaru w suchym i gorącym powietrzu, zalecając ostrożność przy użytkowaniu sprzętu, mogącego wywołać iskrę.

Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts