Państwa Bliskiego Wschodu komentują amerykański nalot

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

MSZ Libanu potępiło w piątek zabicie w wyniku amerykańskiego nalotu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i podkreśliło, że atak naruszył suwerenność Iraku oraz stanowi niebezpieczną eskalację wobec Iranu. Na atak zareagowały też rządy innych krajów regionu.

Władze syryjskie określiły amerykański nalot jako "perfidny" akt agresji i ostrzegły, że doprowadzi on do "niebezpiecznej eskalacji" w regionie. Syryjskie MSZ oceniło, że atak potwierdza amerykańską odpowiedzialność za niestabilność w Iraku w ramach polityki "tworzenia napięć i zaogniania konfliktów w krajach regionu". W oświadczeniu dodano, że nalot wzmocni determinację kroczenia ścieżką wytyczoną przez "męczeńskich liderów oporu wobec amerykańskiej ingerencji w sprawy krajów regionu".

MSZ Egiptu poinformowało zaś w piątek o tym, że z niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń w Iraku i zaapelowało o uniknięcie eskalacji.

Na zabicie generała zareagował też w piątek minister stanu ds. spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar ibn Muhammad Gargasz. Podkreślił, że mądrość i polityczne rozwiązania muszą przeważyć nad konfrontacją i eskalacją. Zaapelował o "spokojne podejście, bez emocji". Jego zdaniem sytuacja, z którą mierzy się region, częściowo wynika z "braku pewności" wśród niektórych zainteresowanych stron.

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis zginęli w nocy z czwartku na piątek na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie tego ataku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont mostu nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku

/ Robert Drózd / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

2 marca rozpoczną się prace remontowe na moście obrotowym nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku - poinformował w piątek dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Moszczyński. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, zakończenie prac zaplanowano na 28 kwietnia, tuż przed otwarciem sezonu żeglarskiego.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku Grzegorz Moszczyński poinformował, że w związku z remontem most będzie zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego. Prace będą polegały na demontażu drewnianej nawierzchni mostu i elementów drewnianych. Pozostanie stalowa konstrukcja, która będzie oczyszczona i pomalowana antykorozyjną farbą. Na tak przygotowaną konstrukcję nałożone zostaną ponownie elementy drewniane mostu.

Oprócz mostu, remont czeka też sterówkę, która zostanie zdemontowana i odtworzona. Prace będzie nadzorował konserwator zabytków.

Chcemy zakończyć remont do 28 kwietnia, tak by most zaczął działać przed otwarciem sezonu żeglarskiego 1 maja. Służby drogowe na czas prac budowlanych zorganizowały objazdy

- podał dyr. Moszczyński.

Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszu dróg samorządowych. Koszt prac remontowych mostu i sterówki wynosi 350 tys zł.

Most obrotowy to charakterystyczna dla Giżycka budowla. XIX-wieczny zabytek znajduje się na kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry, jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts