Grodzki próbuje łamać konstytucję? „Marszałek Senatu nie ma takich uprawnień”

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Wyjazd marszałka Senatu Tomasz Grodzki do Brukseli jest przekroczeniem jego kompetencji - ocenił europoseł Porozumienia Adam Bielan. Podkreślił, że marszałek Grodzki "nie ma konstytucyjnych uprawnień do tego, żeby prowadzić własną politykę zagraniczną".

Marszałek Senatu 8 stycznia poleci do Brukseli na zaproszenie wiceszefowej KE, gdzie ma rozmawiać na temat uchwalonych niedawno ustaw sądowych.

"To, co mnie bardzo niepokoi w działaniach pana marszałka Grodzkiego to próba łamania konstytucji i uprawiania własnej polityki zagranicznej"

- powiedział na antenie TVP1 Bielan.

Wskazał, że "zgodnie z konstytucją za politykę zagraniczną odpowiada rząd, przy współpracy z prezydentem".

"Marszałek Senatu nie ma takich uprawnień, więc jeżeli marszałek Grodzki będzie kontynuować objazd rozmaitych stolic światowych i jeżeli szczególnie podczas tego objazdu będzie próbować atakować polski rząd to będzie wprost łamać polską konstytucję. Mam nadzieję, że marszałek Grodzki się do tego nie posunie"

- podkreślił europoseł.

Na pytanie, czy wyjazd marszałka Grodzkiego do Brukseli jest przekroczeniem jego kompetencji odpowiedział:

"Tak, zdecydowanie".

"Polski parlament jest absolutnie suwerenny w procesie stanowienia prawa. Oczywiście nasze prawo jest często konsultowane z władzami Unii Europejskiej, bo często to jest tzw. implementacja, czyli wprowadzanie rozmaitych rozwiązań unijnych (...)"

- zwrócił uwagę europoseł.

Bielan dopytywany czy marszałek Senatu powinien jechać do Brukseli powiedział, że "nie ma możliwości ograniczenia komukolwiek podróżowania".

"Natomiast zwracam uwagę na konstytucję i zwracam uwagę na to, że marszałek Grodzki nie ma konstytucyjnych uprawnień do tego, żeby prowadzić własną politykę zagraniczną"

- podkreślił.

Europoseł PiS odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących korupcji, której miał dopuścić się marszałek Senatu, powiedział, że "jeżeli te zarzuty się potwierdzą to nie wyobraża sobie, żeby ktoś, wobec którego są formułowane tak potężne zarzuty nie ustąpił".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nowy Jork: Policja notuje wzrost włamań

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Free-Photos

  

W zmagającym się z epidemią koronawirusa Nowym Jorku odnotowano wzrost włamań - wynika z danych miejscowej policji. Właściciele niektórych sklepów, w tym na prestiżowej Piątej Alei, dla bezpieczeństwa zabijają wejścia i okna wystawowe deskami.

Od 12 do 31 marca włamania w Nowym Jorku zwiększyły się o 75 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Odnotowano ich łącznie 254.

Wzrost w tych policyjnych statystykach przypada na okres, w którym nowojorczycy zmagają się ze śmiercionośną epidemią koronawiursa. Wszystkim firmom, które nie prowadzą w tym czasie niezbędnej działalności, nakazano wstrzymanie pracy.

Wzrost włamań dotyczy wszystkich pięciu okręgów Nowego Jorku - Brooklynu, Bronksu, Manhattanu, Queensu oraz Staten Island.

Jednocześnie - jak wykazują policyjne statystyki - w drugiej połowie marca w Nowym Jorku odnotowano spadek gwałtów, morderstw i napadów o ok. jedną piątą w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.

W obawie przed złodziejami właściciele części nowojorskich sklepów zabili deskami wejścia i szyby wystawowe. Dotyczy to też lokali na Piątej Alei na Manhattanie, jednej z najpopularniejszych ulic handlowych świata.

W mieście Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło dotychczas ponad 2,6 tys. osób. Władze ostrzegają, że szczyt epidemii dopiero nadejdzie.

Zazwyczaj tętniące życiem miasto całkowicie wymarło. Wielu mieszkańców je opuściło. Ci, którzy zostali, tak jak potrafią starają się okazywać swoją wdzięczność lekarzom; medycy mogą liczyć m.in. na darmowe posiłki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts