Ptasia grypa w Wielkopolsce. 65 tysięcy kur zostanie zutylizowanych

Wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w powiecie ostrowskim – dowiedziała się dzisiaj PAP od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrowie Wlkp. Dariusza Hyhsa. W miejscowości Topola Osiedle zostanie zutylizowanych 65 tys. kur niosek.

pixabay.com/Pexels

Służby weterynaryjne wykryły ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia - poinformował PAP ostrowski powiatowy lekarz weterynarii Dariusz Hyhs. Przekazał, że zarażonych zostało 65 tysięcy kur niosek. Wszystkie ptaki i jaja zostaną zutylizowane.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki poinformował, że na piątek zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Poznaniu pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego.

Służby wytyczyły obszar zapowietrzony - okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony - co najmniej 10 km od ogniska ptasiej grypy.

- Na razie nie można powiedzieć, z jakim typem wirusa służby weterynaryjne mają do czynienia; czy jest on szkodliwy tylko dla ptaków, czy też dla ludzi. Czekamy na wyniki

 – powiedział Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu.

Ptasia grypa – jak zaznaczył - powoduje też problemy gospodarcze, ponieważ państwo musi pokryć koszty utylizacji, trzeba wypłacić rolnikom odszkodowania i wyznaczyć przeglądy zagrożonych ognisk. Dodał też, że kontrahenci zagraniczni, którzy kupowali polski drób, zrezygnują z umów.

- A to są już straty liczone w milionach złotych

 – podkreślił Żarnecki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ptasia grypa #Wielkopolska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo