Hiszpanie fatalnie ocenili sytuację w kraju

/ fot. pixabay.com

  

- Prawie 75 proc. mieszkańców Hiszpanii ocenia sytuację polityczną w tym kraju jako złą lub bardzo złą - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik “El Mundo”.

Badanie zlecone przez madrycką gazetę firmie Sigma Dos dowodzi, że dla 48,9 proc. ankietowanych obecna sytuacja polityczna w Hiszpanii jest "bardzo zła", zaś dla 25,9 proc. "zła".

Według sondażu z sytuacji politycznej w kraju zadowolonych jest zaledwie 3,5 proc. Hiszpanów. Są to głównie sympatycy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która wygrała wybory parlamentarne 10 listopada 2019 r., a także lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

Zgodnie z badaniem złej ocenie sytuacji politycznej w kraju towarzyszy radykalizacja opinii Hiszpanów oraz wzrost poparcia dla prawicowego Vox oraz lewicowego UP.

Z sondażu, który został przeprowadzony w ostatnich dniach grudnia, wynika, że z Vox sympatyzuje 16 proc. Hiszpanów, zaś z UP – 15,4 proc. W listopadowych wyborach poparło je odpowiednio 15,1 proc. i 12,8 proc. uczestników głosowania.

Spadek poparcia odnotowały w badaniu wszystkie inne liczące się siły polityczne w hiszpańskim parlamencie. Poparcie dla socjalistów spadło z 28 do 27,5 proc., dla centroprawicowej Partii Ludowej (PP) z 20,8 do 20,1 proc., zaś dla liberalnych Ciudadanos z 6,8 do 4,8 proc.

Rządząca krajem od czerwca 2018 r. PSOE w zorganizowanych w kwietniu, a następnie w listopadzie 2019 r. wyborach parlamentarnych nie zdobyła wystarczającego poparcia dla sformowania większościowego gabinetu. Socjaliści, posiadający 120 posłów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych (niższej izbie parlamentu), poddadzą w styczniu pod głosowanie drugi rząd Pedra Sancheza.

30 grudnia 2019 r. socjaliści podpisali z władzami UP, posiadającej w Kongresie 35 posłów, umowę o utworzeniu koalicyjnego rządu Sancheza. Tego samego dnia poparcie dla nowego gabinetu zapowiedziało sześciu deputowanych Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jutro posiedzenie Sejmu

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

0 Posiedzenie Sejmu, podczas którego izba zajmie się poprawkami Senatu do ustaw tworzących tarczę antykryzysową rozpocznie się jutro o godz. 13:00 - poinformował dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS, posiedzeniu Prezydium Sejmu.

Terlecki powiedział też, że już jutro o godz, 8:30 poprawkami Senatu zajmie się sejmowa komisja finansów.

"Oczywiście, o ile Senat dzisiaj przyjmie poprawki do ustaw"

- zaznaczył.

Posiedzenie Sejmu, poinformował, odbędzie się też w najbliższy piątek.

Senat dzisiaj zajmuje się ustawami tworzącymi tarczę antykryzysową. Na godz. 23:00 zaplanowane jest głosowanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts