Hiszpanie fatalnie ocenili sytuację w kraju

/ fot. pixabay.com

  

- Prawie 75 proc. mieszkańców Hiszpanii ocenia sytuację polityczną w tym kraju jako złą lub bardzo złą - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik “El Mundo”.

Badanie zlecone przez madrycką gazetę firmie Sigma Dos dowodzi, że dla 48,9 proc. ankietowanych obecna sytuacja polityczna w Hiszpanii jest "bardzo zła", zaś dla 25,9 proc. "zła".

Według sondażu z sytuacji politycznej w kraju zadowolonych jest zaledwie 3,5 proc. Hiszpanów. Są to głównie sympatycy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która wygrała wybory parlamentarne 10 listopada 2019 r., a także lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

Zgodnie z badaniem złej ocenie sytuacji politycznej w kraju towarzyszy radykalizacja opinii Hiszpanów oraz wzrost poparcia dla prawicowego Vox oraz lewicowego UP.

Z sondażu, który został przeprowadzony w ostatnich dniach grudnia, wynika, że z Vox sympatyzuje 16 proc. Hiszpanów, zaś z UP – 15,4 proc. W listopadowych wyborach poparło je odpowiednio 15,1 proc. i 12,8 proc. uczestników głosowania.

Spadek poparcia odnotowały w badaniu wszystkie inne liczące się siły polityczne w hiszpańskim parlamencie. Poparcie dla socjalistów spadło z 28 do 27,5 proc., dla centroprawicowej Partii Ludowej (PP) z 20,8 do 20,1 proc., zaś dla liberalnych Ciudadanos z 6,8 do 4,8 proc.

Rządząca krajem od czerwca 2018 r. PSOE w zorganizowanych w kwietniu, a następnie w listopadzie 2019 r. wyborach parlamentarnych nie zdobyła wystarczającego poparcia dla sformowania większościowego gabinetu. Socjaliści, posiadający 120 posłów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych (niższej izbie parlamentu), poddadzą w styczniu pod głosowanie drugi rząd Pedra Sancheza.

30 grudnia 2019 r. socjaliści podpisali z władzami UP, posiadającej w Kongresie 35 posłów, umowę o utworzeniu koalicyjnego rządu Sancheza. Tego samego dnia poparcie dla nowego gabinetu zapowiedziało sześciu deputowanych Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Skąd Kwaśniewscy mają miliony?

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy / Fotomag/Gazeta Polska

  

Willa w Kazimierzu Dolnym należała nieformalnie do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – to, co do tej pory wiedzieliśmy w oparciu o fragmentaryczne dowody i poszlaki, potwierdziły niezbicie usystematyzowane materiały CBA. Ich zawartość pokazuje sieć powiązań, próby ominięcia prawa i poczucie bezkarności głównych bohaterów. Ale to nie wszystko – jak ustaliła „Gazeta Polska”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy.

Gościem Doroty Kani w programie „Koniec systemu” na antenie Telewizji Republika był poseł PiS, prof. Przemysław Czarnek. Rozmowa dotyczyła przedstawionej w programie, a także w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”, sprawy tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu.

Pytany o to, czy prokuratura, ujawniając materiał dowodowy, faktycznie złamała prawo – jak sugeruje część polityków opozycji - stwierdza jednoznacznie, że nic takiego nie miało miejsca.
 
Prawa nie złamano. Co do tego, czy to za wcześnie, to kwestia bardziej taktyki procesowej i taktyki prokuratury, niż przepisów prawa. Przepisy prawa jednoznacznie pozwalają prokuraturze na ujawnienie materiałów, tym bardziej jeżeli występuje interes społeczny. Nie byłoby ujawnienia tego materiału dowodowego, gdyby nie rewelacje byłego agenta CBA, Tomasza Kaczmarka, który stwierdził, że całe śledztwo ws. willi Kwaśniewskich było pod naciskiem ówczesnego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Według Kaczmarka, wszystkie te zarzuty wobec państwa Kwaśniewskich, dotyczące nielegalnego posiadania willi w Kazimierzu oraz nielegalności środków finansowych, za którą nabyli tę willę, są efektem wyłącznie nacisków Mariusza Kamińskiego. Ujawnienie materiałów dowodowych ma przekonać i jednoznacznie przekonuje społeczeństwo, że w tej sprawie nie mamy nacisków
- tłumaczył poseł Przemysław Czarnek.
 
Polityk przekonuje, że sprawa, która miała miejsce 15 lat temu „powinna jak najszybciej mieć swój finał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości”.

Materiały, które znamy dotychczas, dla przeciętnego obywatela nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Rozmowy, które znaliśmy wcześniej, śp. premiera Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym są druzgocące dla państwa Kwaśniewskich. Wyłania się z nich obraz świata mafijnego.
- zwraca uwagę poseł Przemysław Czarnek.
 
Dorota Kania biorąc pod lupę majątek Kwaśniewskich zwraca szczególną uwagę na zaskakującą grypserę byłej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Czym jest „garaż”, „buty”, „zmniejszenie dziurek” i „szewc”? Odpowiedź w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
[https://niezalezna.pl/311584-w-najnowszym-numerze-gp-izajasz-jeremiasz-i-ezechiel-w-sluzbie-pis]

 Jest to także infantylne, bo każdy, kto to czyta, wie od początku, o co chodzi. Ukrywanie się za „zielonymi butami” pokazuje, że sytuacja jest jednoznaczna.
- kwituje poseł Czarnek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts