Zginęły harcerki. Jest akt oskarżenia

Przeciwko Mateuszowi I., Włodzimierzowi D. i Andrzejowi N. Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia w związku z tragedią w Suszku, gdzie podczas nawałnicy zginęły dwie harcerki. Oskarżeni to komendant obozu harcerskiego i jego zastępca oraz urzędnik starostwa.

Zdjęcie ilustracyjne
youtube.com/print screen

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk poinformował dziś o skierowaniu 31 grudnia 2019 r. do sądu okręgowego aktu oskarżenia przeciwko Mateuszowi I., Włodzimierzowi D. oraz Andrzejowi N. w związku z tragedią w Suszku.

Do zdarzenia doszło w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r., gdy nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zniszczony został obóz harcerski. Zginęły dwie harcerki w wieku 13 i 14 lat. 38 kolejnych uczestników obozu trafiło z różnymi obrażeniami do szpitali.

Oskarżeni, to komendant obozu harcerskiego i jego zastępca oraz ówczesny dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Chojnicach.

Mateusz I., który pełnił funkcję komendanta obozu harcerskiego oraz jego zastępca - Włodzimierz D. zostali oskarżeni o umyślne narażenie uczestników obozu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz doprowadzenie do nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch harcerek i nieumyślnego spowodowania różnego rodzaju obrażeń ciała u kolejnych kilkudziesięciu harcerzy.

Jak poinformował prok. Wnuk, przedstawione Mateuszowi I. i Włodzimierzowi D. zarzuty wiążą się z niewłaściwą organizacją obozu harcerskiego, w tym z niewłaściwie przeprowadzoną akcją ewakuacyjną podczas nawałnicy.

Natomiast emerytowany obecnie Andrzej N. został oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych. Miał nie przekazać w okresie bezpośrednio poprzedzającym załamanie pogodowe w powiecie chojnickim alertu pogodowego o nadchodzącej nawałnicy na niższy szczebel zarządzania kryzysowego, mimo że alert został mu wcześniej przekazany z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Andrzej N. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Złożył wyjaśnienia zgodne z ustaleniami w śledztwie. Natomiast Mateusz I. oraz Włodzimierz D. nie przyznali się do zarzucanych czynów i odmówili składania wyjaśnień.

Wobec oskarżonych nie jest stosowany żaden ze środków zapobiegawczych.

Andrzejowi N. grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, a Mateuszowi I. oraz Włodzimierzowi D. do 5 lat więzienia.

W sprawie jeszcze trzy osoby mają postawione zarzuty dotyczące nieumyślnego niedopełnienia obowiązków służbowych. "Prokurator podjął decyzję o wyłączeniu do odrębnego prowadzenia materiału dowodowego przeciwko synoptykom z IMGW w Krakowie Grzegorzowi M. i Witoldowi W. oraz przeciwko synoptykowi centrum nadzoru operacyjnego z IMGW w Warszawie Marii M." – poinformował prok. Wnuk.

Dodał, że w tym zakresie śledztwo będzie kontynuowane i realizowane będą zaplanowane czynności postępowania przygotowawczego. Z końcem lutego śledztwo powinno mieć swój finał.

Na obozie w Suszku przebywało 130 harcerzy z łódzkiego okręgu ZHR. Opiekowało się nimi ośmiu wychowawców.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#oskarżenie #harcerki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo