Nowa koalicja w Austrii

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) Sebastiana Kurza i Zieloni osiągnęli w środę, trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, porozumienie w sprawie zawarcia koalicji rządowej - poinformowała rzeczniczka Zielonych.

Sebastian Kurz
By Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres - Sebastian Kurz crop.jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65073048

OeVP uzyskała w wyborach 37,5 proc. głosów i musiała zabiegać o koalicyjnego partnera, który pozwoliłby jej zbudować większościowy rząd. Zieloni, którzy zdobyli 13,9 proc. głosów byli alternatywą dla poprzedniego koalicjanta, prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), skompromitowanej przez skandal, który doprowadził do upadku rządu.

Jak podaje Reuters, OeVP i Zieloni wydadzą oświadczenia na temat podpisanej umowy.

Po wyborach, po których Kurz otrzymał misję utworzenia rządu, przywódca OeVP zapowiedział, że jego priorytetami będzie stawienie czoła pogarszającej się sytuacji gospodarczej, a także obniżenie podatków oraz walka z nielegalną imigracją i globalnym ociepleniem.

Jak komentował tuż po wyborach "Financial Times", Kurz może przetrzeć szlak w Europie dla koalicji rządowej chrześcijańskich demokratów i Zielonych.

Kurz rządził przez 18 miesięcy razem z FPOe, gdy w maju skandal z udziałem tego drugiego ugrupowania przedwcześnie zakończył funkcjonowanie koalicji rządowej, utworzonej w grudniu 2017 r.

Koalicja rozpadła się z powodu tzw. afery taśmowej z Ibizy - na nagraniach opublikowanych tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni FPOe pierwsze miejsce w wyborach, uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

Po ujawnieniu skandalu Kurz, wówczas kanclerz, ogłosił koniec koalicji z FPOe. Wkrótce potem parlament przegłosował wotum nieufności dla jego rządu.

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

#Sebastian Kurz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo