Od Lectera do Ratzingera. Dlaczego warto obejrzeć "Dwóch papieży"

Kadr z filmu "Dwóch papieży" / fot. mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Kiedy urzędujący papież rezygnuje ze sprawowanej funkcji, trudno by fakt ten nie przyniósł lawiny komentarzy, wątpliwości czy obaw. Również z punktu widzenia artystycznego decyzja Benedykta XVI o odejściu z funkcji biskupa Rzymu jest inspirującą przesłanką do snucia szerszej refleksji. Netfliksowy film "Dwóch papieży" to właśnie próba tego rodzaju rozważań. Czy udana? Z pewnością na wielu polach tak, na innych - trochę siłą rzeczy - to dość luźno trzymająca się faktów droga na publicystyczne skróty.

Dwugodzinna produkcja oparta jest o szereg rozmów, które w ciągu dwóch dni - na krótko przed rezygnacją Benedykta - mieli odbyć Ratzinger z Bergoglio. Dialogi obu kardynałów oparte są o dość przewidywalny schemat, w którym rewelacyjny Anthony Hopkins odgrywający postać niemieckiego biskupa jest niemal totalnym przeciwieństwem argentyńskiego duchownego (w tej roli świetny Jonathan Pryce). I tak jak filmowy Benedykt XVI wierzy w prymat porządku, konieczność obrony wiary i siłę teologicznego argumentu, tak przyszły papież Franciszek został przedstawiony jako wyluzowany, wielki zwolennik zmian i skupienia się na człowieku kosztem dysput z pogranicza filozofii i teologii. 

Reżyser Fernando Meirelles poszedł tutaj na zbyt duże uproszczenia i stereotypy: o ile bowiem teologiczny "ciężar" pontyfikatu był większy u Ratzingera, tak podejście do świata, człowieka czy roli Kościoła w zmieniającym się społeczeństwie nie różniły aż tak bardzo obu papieży, jak przekonuje nas Meirelles. Niemniej jednak dzieło artystyczne dzieli się swoimi prawami, tym bardziej, że nie aspiruje do jakiejś roli filmu dokumentalnego, a pytanie o to, czy Kościół hierarchiczny powinien opierać swoją codzienną działalność o siłę argumentu, autorytet i intelekt, czy raczej pokorne świadectwo i współtowarzyszenie wiernym w ich zmaganiach na życiowych zakrętach, jest do bólu aktualne. W dyskusjach Hopkinsa z Pryce'm jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę: obaj zainteresowani są przedstawieni jako ci, którzy za wszelką cenę próbują odnaleźć wolę Boga: zarówno w życiu ich samych, jak i całego Kościoła. Na ołtarzu tych poszukiwań kładą (a przynajmniej starają się kłaść) zarówno swoje ambicje, jak również ego, wyobrażenia, oczekiwania i wzajemne uprzedzenia. I także dlatego "Dwóch papieży" należy traktować nie jako próbę odtworzenia tego, co działo się w sercach i umysłach Ratzingera i Bergoglio przed decyzją tego pierwszego o rezygnacji. Film Meirellesa to raczej zasianie ziarna, które może zakiełkować jako bardziej pogłębione wnioski po dłuższej analizie, a może i modlitwie.

Mimo wszystko film przynosi też ciut niedosytu: abstrahując od wspomnianych uproszczeń, wspomnieć można i o tych momentach, w których aż prosi się, by metafizyczne, niemal mistyczne motywacje, którymi kieruje się filmowy Benedykt XVI, były rozwinięte. Tutaj jednak Meirelles zostawia widzów w sporym niedopowiedzeniu. Ciekawie (choć również idąc na skróty w porównaniu z faktami) zasygnalizowana jest przeszłość Bergoglio w czasach rządów w Argentynie wojskowej junty. 

"Dwóch papieży" nie jest ani publicystycznym, ani artystycznym (mimo kapitalnych ról Hopkinsa i Pryce'a) arcydziełem, nie bawi się z widzem jak choćby serial "Młody papież" , ale z pewnością jest inspirującym głosem dyskusji na temat akcentów stawianych przez biskupa Rzymu w jego codziennej nauce czy zmaganiach. I jeśli tak właśnie potraktować serial Meirellesa, to może przynieść on naprawdę dobre, wręcz boskie wnioski.

7/10

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się kończy wymądrzanie Tuska ws. koronawirusa. Kaleta koncertowo zgasił byłego premiera

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

Temat koronawirusa wzbudza duże emocje. Donald Tusk postanowił więc wykorzystać go do ataku na rząd. "Rząd stwierdził, że przed koronawirusem uchronić nas mogą tylko czyste ręce, PiS może tego nie przetrwać - podkreślił b. premier. Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta odpowiada: "Często zastanawiamy się kto wymyśla hejterskie wpisy sokuzburaka; objawił się bardzo mocny kandydat".

[polecam:https://niezalezna.pl/312658-holownia-chcial-zablysnac-w-temacie-koronawirusa-tej-wpadki-jego-sztabu-nic-nie-przebije]

Niektórzy politycy opozycji prześcigają się w tym, by powiedzieć coś w sprawie koronawiursa. A jeśli by jeszcze przy okazji "dołożyć" Prawu i Sprawiedliwości? Takiej okazji nie mógł zmarnować Donald Tusk, były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej, od 2019 r przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

"Rząd stwierdził, że przed koronawirusem uchronić nas mogą tylko czyste ręce. PiS może tego nie przetrwać" - napisał Tusk w piątek na Twitterze.

Tusk chciał podratować reputację marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (z zawodu lekarza), który zapomniał jak prawidłowo myje się ręce (przypomnieć musiał Stanisław Karczewski)?

[polecam:https://niezalezna.pl/313102-czy-grodzki-wie-jak-myc-rece-nie-naciskalem-kciukiem-dozownika-to-spojrzmy-na-nagrania]

Byłemu premierowi odpowiedział wiceminister Sebastian Kaleta.

"Często zastanawiamy się kto wymyśla hejterskie wpisy sokuzburaka. Objawił się bardzo mocny kandydat".

Jednocześnie dodał: "Tak gwoli odniesienia do politycznego pojęcia +czyste ręce+. Sąd dziś skazał na 1,5 roku więzienia za korupcję byłego senatora PO Józefa Piniora".

[polecam:https://niezalezna.pl/313252-jozef-pinior-skazany-za-korupcje-byly-senator-po-uslyszal-wyrok]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts