Od 1 stycznia obowiązują zmiany w podatkach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/jarmoluk/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Zapłata podatków na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. ulga na złe długi w PIT i CIT, obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek z tzw. białej listy – Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na niektóre zmiany wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 r.

"Kluczowe podatki, tj. PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu"

- przypomina resort finansów w komunikacie na temat zmian podatkowych obowiązujących od 1 stycznia br.

Jak wyjaśniono, dzięki temu podatnicy nie będą już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczą liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Zmiana oznacza też sprawniejszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, co pozwala m.in. na szybsze uzyskanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.

Na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Ministerstwo przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. podatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać z tzw. ulgi na złe długi (wcześniej taką możliwość mieli już podatnicy VAT). Pozwala ona wierzycielowi na pomniejszanie podstawy opodatkowania o wartość wierzytelności (zaliczaną do przychodów należnych), jeżeli nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, który jest określony w umowie lub na fakturze (rachunku). Ta zmiana ma pomóc w likwidacji zatorów płatniczych firm i tym samym ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej.

"Korzystną zmianą dla podatników PIT będzie też przyjęcie rozwiązania, zgodnie z którym całość dochodu z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi udział zmarłego małżonka przedsiębiorcy zarządzany przez tymczasowego przedstawiciela, będzie opodatkowany wyłącznie przez żyjącego współmałżonka – z pominięciem praw do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka"

- zaznacza MF.

W takim przypadku będzie się przyjmować, że żyjący współmałżonek jest właścicielem całego przedsiębiorstwa, w tym również udziału zmarłego małżonka i innych nabytych w tym okresie składników majątku przedsiębiorstwa.

Ponadto, od nowego roku podatnicy będą mieć obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK, zamieszczone w specjalnym Wykazie podatników VAT (tzw. białej liście) – jeżeli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym. Oznacza to, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć płatności, które wynikają z faktur wystawianych przez podatników zwolnionych z VAT ze względu na limit sprzedaży (tj. 40 tys. euro) lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z VAT.

Firma, która zapłaci fakturę na rachunek spoza wykazu, nie będzie mogła zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT i poniesie odpowiedzialność solidarną w VAT - chodzi o kwotę podatku VAT, związanego z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Podatnik może uniknąć tych konsekwencji, jeżeli poinformuje urząd skarbowy w ciągu trzech dni o numerze rachunku spoza wykazu, na który zlecił przelew.

Resort przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można też zaliczyć do kosztów w PIT i CIT wydatków przy transakcjach powyżej 15 tys. zł, kiedy płatność odbędzie się z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Chodzi o sytuacje, gdy faktura jest prawidłowo oznaczona, czyli napisano na niej „mechanizm podzielonej płatności”.

"Od nowego roku wystawienie dla nabywcy (podatnika VAT) faktury VAT z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie możliwe tylko w przypadku, gdy paragon zawiera numer identyfikacyjny, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej" - czytamy w komunikacie MF.

Jak wyjaśniono, obowiązek posiadania kas rejestrujących online będzie dotyczył pierwszych grup podatników, którzy: świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów; sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Wśród pozostałych zmian, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 r. ministerstwo wymienia obowiązek sporządzania sprawozdań w formie ustrukturyzowanej przez organizacje niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, które są podatnikami CIT, np. fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe. Zwrócono też uwagę na nowe zasady składania wniosków o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP) i prowadzenia tych procedur, rozszerzenie zakresu przedmiotowego danych pozyskiwanych z rejestru PESEL dla Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników, co pozwoli m.in. na ulepszenie usługi Twój e-PIT.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny antybohater dzisiejszej publikacji „Wyborczej„. Dorota Kania o zarzutach, jakie na nim ciążą

/ fot. Aleksander Mimier

  

Gwałt, znęcanie się oraz nakłanianie do usunięcia ciąży, wyłudzanie pieniędzy oraz nakłanianie do składania fałszywych zeznań - to szereg zarzutów, jakie według redaktor naczelnej Telewizji Republika Doroty Kani ciążą na jednym ze świadków dzisiejszej publikacji „Gazety Wyborczej” prywatnym detektywie Jerzym G.

Dziś "Gazeta Wyborcza" napisała, że podczas przesłuchania z 2 lipca 2009 r. świadka koronnego Piotra K., ps. "Broda" opowiadał on przed prokuratorem, że Patrycja Kotecka, obecna żona Zbigniewa Ziobro, a w przeszłości dziennikarka TVP, była związana z ludźmi ze świata przestępczego Warszawy, głównie z gangiem mokotowskim. Według świadka Kotecka służyła gangsterom do rozpracowywania różnych środowisk, a kontakt z Ziobrą miała nawiązać na polecenie mafii.

Autor artykułu red. Wojciech Czuchnowski przywołała też słowa prywatnego detektywa, Jerzego G. Jak podaje Dorota Kania na Twitterze, to człowiek, na którym ciąży szereg zarzutów.

[polecam:https://niezalezna.pl/312843-zeznania-gangstera-na-lamach-wyborczej-i-atak-na-zone-ziobry-politycy-to-poziom-szamba]

„Świadek GW ws. P. Koteckiej. Tymczasowo aresztowany pod zarzutami gwałtu, znęcania się oraz nakłaniania do usunięcia ciąży, wyłudzania pieniędzy oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań

- wymienia dziennikarka.

Osobę Jerzego G. przedstawił też w nieco innym -niż „Wyborcza”- świetle red. Wojciech Wybranowski. Przypomniał wywiad detektywa z Onetem z 2011 roku, w którym mówił, że „wstrzyknięto mu truciznę i zarażono gronkowcem złocistym”.

[polecam:https://niezalezna.pl/312842-czuchnowskiego-i-wyborcza-czekaja-klopoty-zona-ziobry-zapowiada-zdecydowane-kroki-prawne]

"Gratuluje "GW""

- kpi dziennikarz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts