Stulecie istnienia Jagiellonii Białystok w 2020 roku

/ jagiellonia.pl

  

Stulecie powstania klubu świętować będzie w 2020 roku Jagiellonia Białystok. Jubileusz przypadnie 30 maja, ale rocznicowe wydarzenia mają być rozłożone na cały rok. W noc sylwestrową tuż przed północą prezydent Białegostoku przekaże symboliczne klucze do miasta przedstawicielom klubu.

Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

Ideą powołania Jagiellonii było stworzenie w Białymstoku jednego silnego klubu, skupiającego w sobie solidny potencjał sportowy w różnych dyscyplinach

- pisze Jerzy Górko, autor książek o regionalnym sporcie, w wydanych w 2010 roku bardzo obszernych "Piłkarskich dziejach Podlasia - 80 lat historii piłki nożnej w regionie podlaskim 1929-2009".

Przypomniał też tam, że w piłce nożnej taką rolę spełniał WKS 42. PP, którego sekcja futbolowa w całości przeszła do nowego klubu. Pomysłowi patronowały ówczesne władze; wojewoda białostocki został honorowym prezesem nowego klubu, a pierwszym prezesem urzędującym został białostocki starosta.

W przeszłości był spór o datę powstania Jagiellonii, w publikacjach pojawiał się też rok 1927. Ostatecznie jednak przyjęto, że liczy się data powstania najstarszego protoplasty, czyli sekcji piłkarskiej WKS 42. Pułku Piechoty w Białymstoku, która w całości przeszła do klubu już z Jagiellonią w nazwie.

We wtorek tuż przed północą, podczas miejskiej imprezy sylwestrowej na Rynku Kościuszki prezydent Białegostoku przekaże władzom klubu symboliczne klucze do miasta. "Obchody jubileuszu stulecia Jagiellonii będą rozłożone na cały rok i będzie je widać w Białymstoku" - powiedział PAP rzecznik klubu Kamil Świrydowicz. Niewykluczone, że jedno z wydarzeń będzie związane z meczem na stadionie miejskim; najprawdopodobniej będzie to pierwszy mecz nowego sezonu, bo obecny skończy się przed 30 maja.

Elementem obchodów będzie też np. planowany na 30-31 maja międzynarodowy turniej młodych piłkarzy Jaga Cup, z udziałem m.in. Celticu Glasgow, akademii piłkarskiej Sportingu Lizbona, FC Kopenhaga, Juventusu Turyn, AS Roma czy Valencii CF.

Przed obecnym sezonem ekstraklasy kibice Jagiellonii liczyli na walkę piłkarzy o tytuł mistrza Polski, którego klubowi brakuje w kolekcji osiągnięć. Obecnie białostoczanie zajmują jednak dziewiąte miejsce w tabeli, czyli zimę spędzają w tzw. grupie spadkowej. Od poniedziałku ich nowym trenerem jest Bułgar Iwajło Petew, który zastąpił Ireneusza Mamrota.

Gdy dziesięć lat temu Jagiellonia świętowała 90-lecie istnienia, piłkarze wpisali się w obchody zdobywając Puchar Polski. To osiągnięcie zostało też uznane za najważniejszy moment 90-lecia Jagiellonii. Piłkarzem 90-lecia wybrano Tomasza Frankowskiego, trenerem - ówczesnego szkoleniowca zespołu Michała Probierza.Za bramkę 90-lecia uznano pierwszy gol Jagiellonii po jej pierwszym, historycznym awansie do ekstraklasy w 1987 roku. Strzelił go Jarosław Michalewicz Widzewowi Łódź (1:1), co miało miejsce 9 sierpnia 1987 roku na stadionie w Białymstoku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Portugalia: 19 ofiar koronawirusa w ciągu doby. Wśród zmarłych był 14-latek

  

19 osób zmarło w Portugalii w ostatniej dobie wskutek zakażenia koronawirusem. Łączny bilans ofiar śmiertelnych wzrósł tym samym do 119 - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Lizbonie. W tym samym czasie o prawie 800 wzrosła liczba zakażeń, z 5170 do 5962.

Portugalskie władze sanitarne ujawniły, że jedną z osób zmarłych w ciągu ostatniej doby był 14-letni chłopiec, u którego badanie na obecność koronawirusa dało kilka dni wcześniej wynik pozytywny.

Wprawdzie chłopiec został zaliczony do liczby osób, które zmarły z powodu (wywoływanej przez koronawirusa choroby) Covid-19, ale rozpoczęto już badanie służące ustaleniu bezpośredniej przyczyny jego śmierci

- poinformowała telewizja RTP.

W niedzielę na drogach wyjazdowych z największych portugalskich miast policja zatrzymywała pojazdy, pytając kierowców o powód wyjazdu. Służby tłumaczą niespodziewaną akcję koniecznością ograniczenia ruchu między poszczególnymi częściami kraju. Kontrolowani kierowcy wskazywali zazwyczaj, że rząd nie nakazał podczas epidemii pozostawać w domach.

Jak ustaliła telewizja TVI, portugalskie służby od rana w niedzielę prowadzą kontrole również na plażach, szczególnie w aglomeracji Lizbony i Porto, a także w Algarve, na południu kraju. Od połowy marca obowiązuje zakaz wstępu na nie.

Do niedzielnego popołudnia najwięcej - ponad połowę - wykrytych dotąd w kraju przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano w północnej części kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts