Sylwester po niemiecku, czyli... samotnie? Zaskakujące wyniki sondażu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Co dziesiąty dorosły Niemiec będzie spędzać sylwestra samotnie - to wynik sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov. Największy odsetek naszych sąsiadów świętuje rozpoczęcie Nowego Roku z partnerem lub partnerką.

37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że spędzi sylwestra z partnerem lub partnerką. 33 proc. zamierza świętować z rodziną, a 23 proc. - z przyjaciółmi i znajomymi.

W gronie kolegów z pracy Nowy Rok przywita 2 proc. Niemców. Tyle samo wybiera się na imprezę, na której nikogo nie zna. 1 proc. będzie świętować online - na portalach społecznościowych.

Aż 10 proc. spędzi tę noc samotnie. Pojawiają się jednak rozbieżności w różnych grupach wiekowych. Wśród osób starszych - powyżej 55. roku życia - odsetek ten wynosi 13 proc, z kolei w przedziale od 18 do 24 lat - 8 proc., a od 25 do 34 lat - tylko 6 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bodnar ma zastrzeżenia do rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Szef KRS odpowiada na zarzuty

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Rzecznik dyscyplinarny sędziów został powołany w sposób prawidłowy. Ponieważ na podstawie zmienionych przepisów jest on powoływany przez ministra sprawiedliwości, to nie ma możliwości, żeby KRS go wybierała - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur, odpowiadając na zarzuty rzecznika praw obywatelskich, Adama Bodnara.

Adam Bodnar wyraził wątpliwości co do prawidłowości powołania w 2018 r. rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba.

[polecam:https://niezalezna.pl/306908-bodnar-grzmi-o-naduzyciu-wladzy-przez-rzecznika-dyscyplinarnego-sedziow-doczekal-sie-odpowiedzi]

Zdaniem RPO prawidłowe powołanie przez ministra sprawiedliwości wymagało wcześniejszej uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze rzecznika dyscyplinarnego. Ustawa o KRS stanowi bowiem, że Rada ta "wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych". Podkreślił, że jeśli nie było takiej uchwały, to wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej. W tej sprawie RPO skierował zapytanie do KRS.

"Wydaje mi się, że taka uchwała nie była podejmowana, nie przypominam sobie, ale podjęcie takiej uchwały byłoby zbędne, a właściwie to nawet niedopuszczalne"

- powiedział przewodniczący KRS, odnosząc się do wątpliwości RPO.

Wskazał, że "sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców uległ zmianie na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r.".

"Moim zdaniem rzecznik dyscyplinarny sędziów został powołany w sposób prawidłowy - przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ na podstawie zmienionych przepisów rzecznik dyscyplinarny jest powoływany przez ministra sprawiedliwości, to nie ma możliwości, żeby KRS go wybierała"

- podkreślił.

Sędzia Mazur dodał, że "nie mamy tu do czynienia z kaskadową kompetencją, że KRS rzecznika wybiera, a minister go powołuje".

"Nie ma tu żadnej analogii z trybem powoływania sędziów, w którym KRS występuje do prezydenta z wnioskiem o powołanie kandydata, a następnie prezydent taką osobę powołuje lub nie. W tamtym przypadku kompetencja KRS to wyłącznie złożenie wniosku, dokonanie selekcji wśród kandydatów ubiegających się o stanowiska sędziowskie, zaś definitywna kompetencja należy do prezydenta"

- zaznaczył.

Zdaniem przewodniczącego KRS w przypadku powoływania rzecznika dyscyplinarnego sędziów można zaś mówić "o pewnej nieścisłości legislacyjnej".

"Kiedy wprowadzano nowy sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego przez ministra, to należało uchylić ten przepis dotyczący kompetencji KRS. Tego nie zrobiono, ale codzienna praktyka stosowania prawa sobie radzi z takimi problemami dzięki tzw. dyrektywom kolizyjnym. W tym przypadku w grę wchodzi reguła, zgodnie z którą przepis późniejszy uchyla stosowanie przepisu wcześniejszego"

- wyjaśnił sędzia Mazur.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts