Klub "Gazety Polskiej" pomaga. Ruszyła zbiórka darów dla Polaków na Białorusi

zdjęcie ilustracyjne

  

Za sprawą Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej rozpoczęła się zbiórka darów dla Polaków mieszkających na terenach dzisiejszej Białorusi. Poznaj szczegóły akcji.

Bydgoski Klub Gazety Polskiej wspierany przez środowiska patriotyczne od 2009 roku obejmuje opieką Polaków z terenów bardzo skrzywdzonych przez zawirowania dziejowe (Mozyrz, Narowla, Gruszewki, Kalinkowicze), a do których oprócz naszej żadna inna pomoc nie dociera, może dlatego, że skupiska Polaków są tam niewielkie.

Tereny te zostały zabrane Rzeczypospolitej ponad 200 lat temu, podczas I i II rozbioru, wraz z nastaniem Rosji sowieckiej na 75 lat zamknięto kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, zlikwidowano bądź wywieziono (los ich jest nieznany) wszystkich nauczycieli języka polskiego. W wyniku wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mieszkańcy Narowli otrzymali nakaz opuszczenia swoich domów, cześć nie posłuchała, inni po kilku latach powrócili. W 2009 roku, kiedy to pierwszy raz do naszego regionu przybyły polskie dzieci i młodzież ze wschodniej Białorusi, postanowiliśmy, że nie będzie to jednorazowa akcja, a stała opieka nad rodakami, wbrew swej woli, w wyniku zawirowań dziejowych mieszkającymi tak daleko od Ojczyzny. W sumie sześciokrotnie zapraszaliśmy ich na wakacje, i pięciokrotnie wysyłaliśmy transporty z darami.

ZBIÓRKA DARÓW

Rozpoczynamy zbiórkę darów rzeczowych dla naszych rodaków z Białorusi. Tym razem konwój odwiedzi parafie w Niedźwiedzicy i Mozyrzu dalej po parafiach filialnych w Narowli, Gruszwkach, Kalinkowczach rozwiozą je księża

ZBIERAMY

Produkty żywnościowe z długim terminem ważności (konserwy), słodycze, piórniki z wyposażeniem, kredki i inne artykuły szkolne, podręczniki do nauki języka polskiego dla najmłodszych, bajki kolorowe i prosto napisane z małą ilością tekstu. Zeszyty do ćwiczeń pisania, dla przedszkolaków. Płyty z polskimi piosenkami, filmami, bajkami środki czystości proszki,mydła itp.

MIEJSCA ZBIÓRKI

Bydgoszcz:

Bractwo Inflanckie : ul. Dworcowa 62/2 w godzinach od 8.00 – 16.00

Biuro Posła Tomasz Latosa; ul. Gdańska 10 w poniedziałki od 9.00-17.00;

wtorki, środy, czwartki od 9.00-17.00; w godzinach od 9.00-17.00 w piątki do 15.00

Biuro Europosła Kosmy Złotowskiego, Wełniany Rynek 11/7

poniedziałek-piątek godz. 10-17

Nakło:

Biuro Europosła Kosmy Złotowskiego, ul. Jackowskiego 4; poniedziałek-piątek godz. 8-14; tel. 516508250.

Zławieś Wielka:

Szkoła Podstawowa ul. Szkolna 6

od 7.30-16.00

Czarnowo:

Szkoła Podstawowa

od 7.30-16.00

Koordynator:

Przewodniczący bydgoskiego klubu Gazety Polskiej - Krystian Frelichowski tel. 502224137

Zbiórka zarejestrowana !!!

Można też dokonywać wpłat na ten cel:

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości
ul. Magazynowa 1
85-790 Bydgoszcz
(KRS: 0000504066)
nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303
tytułem: Pomoc Polakom z Białorusi z Białorusi

Fundacja nie zatrudnia żadnych pracowników. Prezes wykonuje swoje funkcje za darmo, a więc wszystkie zebrane środki idą na wskazany cel.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przez epidemię brytyjskie rolnictwo czekają trudne czasy. „Nie będzie owoców i warzyw w sklepach”

/ pixabay.com

  

Brytyjskie rolnictwo czekają trudne dni. Okazuje się, że przez epidemię koronawirusa nie będzie miał kto zebrać plonów. Pandemia zakłóciła pracę linii lotniczych, sprawiła, że wiele państw zamknęła swoje granice oraz spowodowała, że wiele osób po prostu boi się wyjeżdżać za granicę.

Zbiory warzyw i owoców w państwach Europy Zachodniej od lat opierają się na pracy robotników tymczasowych z biedniejszych państw, zarówno z UE, jak i spoza Wspólnoty. Od pewnego czasu są z tym jednak coraz większe problemy. Rozwój gospodarczy Polski i reszty państw Europy środkowo-wschodniej sprawił, że coraz mniej osób uważa pracę na zachodnich farmach za odpowiednio atrakcyjną finansowo. W Wielkiej Brytanii nałożyło się na to również zamieszanie wokół Brexitu. 

Prawdziwą tragedię spowodowała jednak epidemia Covid-19. Zakłóciła pracę linii lotniczych, sprawiła, że wiele państw zamknęła swoje granice oraz spowodowała, że wiele osób po prostu boi się wyjeżdżać za granicę. "Guardian" informuje, że efektem tego jest to, że do pracy na brytyjskich farmach w tym sezonie brakuje aż 90 tysięcy osób. Najgorsza sytuacja jest w przemyśle owocowym – tutaj aż 98% siły roboczej stanowią obcokrajowcy. 

Sytuacja jest poważna. Niektóre zbiory zaczynają się bowiem już za kilka tygodni. Jeżeli do tego czasu właścicielom farm nie uda się znaleźć pracowników, to plony mogą się zmarnować, co przełoży się na braki w zaopatrzeniu.

„Nie będzie owoców i warzyw w sklepach”

- stwierdziła Stephanie Maurel z organizacji Concordia

 „Szparagi i fasola zaczynają się za kilka tygodni, ogórki na początku kwietnia, pomidory przez cały rok"

- dodała.

Chcąc poradzić sobie z widmem braku pracowników właściciele farm usiłują rekrutować pracowników branży gastronomicznej, która z powodu koronawirusa spotkała się z falą zwolnień. Wątpliwe jednak aby to wystarczyło. Większe farmy wynajmują loty czarterowe, które mają przywieźć robotników z np. Ukrainy czy Białorusi, ale to bardzo drogie rozwiązanie, godzina lotu takiego samolotu na jedną osobę to ok. 250 funtów. Przedstawiciele organizacji zrzeszających rolników coraz częściej mówią, że w poniesieniu kosztów tych lotów powinien pomóc rząd. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Guardian, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts