Merkel wygłosiła orędzie. Mówiła o Afryce i klimacie

Angela Merkel / By derivative work: SuaheliAngela_Merkel_(2008).jpg: א (Aleph) - Angela_Merkel_(2008).jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4180058

  

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w orędziu noworocznym, którego tekst został opublikowany we wtorek, że Europa musi mocniej zabierać głos na świecie. Przestrzegała również przed konsekwencjami ocieplenia klimatu.

"W ostatnich kilku latach często mówiłam, że Niemcom będzie na dłuższą metę dobrze się powodzić tylko wtedy, kiedy Europa będzie się miała dobrze. Ponieważ tylko we wspólnocie Unii Europejskiej możemy zachować nasze wartości i interesy oraz zapewnić pokój, wolność i dobrobyt"

- czytamy w tekście orędzia, które zostanie wyemitowane we wtorek o godzinie 19.30 na kanale ZDF.

"Europa musi mocniej zabierać głos na świecie. Będziemy nad tym pracować również podczas niemieckiej prezydencji w Radzie UE w przyszłym roku, na przykład poprzez szczyt wszystkich państw członkowskich z Chinami i spotkanie z państwami afrykańskimi"

- obiecała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel podkreśliła, że współpraca z Afryką leży w interesie Niemiec; jeśli ludzie z tego kontynentu będą mieli szansę na spokojne i bezpieczne życie, to liczba migrantów spadnie.

W swoim przemówieniu kanclerz poświęciła dużo miejsca wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu.

"Ocieplenie naszej planety jest realne. Jest to groźne. To (ocieplenie) i kryzysy z niego wynikające są spowodowane przez człowieka. Musimy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać temu wyzwaniu ludzkości. Nadal jest to możliwe"

- apelowała Angela Merkel.

"To nasze dzieci i wnuki będą musiały żyć z konsekwencjami tego, co dziś zrobimy, lub zaniedbamy. Dlatego z całą mocą zaangażuję się w to, by Niemcy wniosły swój wkład - ekologicznie, ekonomicznie, społecznie - w opanowanie zmian klimatu"

- zapewniła.

Kanclerz Angela Merkel jest przekonana, że lata 20. XXI wieku mogą być dobre.

"Dajmy się jeszcze raz zaskoczyć tym, co potrafimy. Zmiany na lepsze są możliwe, jeśli otwarcie i zdecydowanie zaangażujemy się w nowe"

- spuentowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przekręt podczas przetargów dla Straży Granicznej?

/ Kaszcze / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

  

Białostocka prokuratura oskarżyła trzy osoby w sprawie nieprawidłowości przy przetargach na usługi medyczne dla potrzeb Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Dwie z nich pracowały w służbie zdrowia tego oddziału i odpowiadały za procedury zamówień publicznych.

Oskarżone w tej sprawie to była już funkcjonariuszka i była pracownica cywilna Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawicielka prywatnego podmiotu diagnostycznego, który stanął do przetargu, oferując usługi medyczne.

Jak wynika z komunikatu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, do obowiązków dwóch pierwszych kobiet należała m.in. organizacja procedur zamówień publicznych z zakresu usług medycznych, stomatologicznych, psychologicznych i laboratoryjnych. Według śledczych w 2017 r. obie przekroczyły swoje uprawnienia i działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez faworyzowane przez nie podmioty. Zarzuty dotyczą też ujawnienia tajemnicy służbowej i niszczenia dokumentów.

Była już funkcjonariuszka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (odeszła ze służby) przedstawicielce jednej z firm startujących w przetargu miała ujawnić dane z oferty przetargowej konkurencji, a potem umożliwić jej podmianę dokumentów w swojej ofercie tak, by miała lepszą cenę.

Pracownica cywilna Straży Granicznej stanie przed sądem pod zarzutem przekroczenia uprawnień, ale również działania na szkodę interesu publicznego w związku z kilkoma przetargami.

Chodziło o świadczenie usług psychologicznych i stomatologicznych dla cudzoziemców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. Miała ona przekazać przedstawicielom podmiotów biorących udział w tych procedurach informacje o przybliżonych terminach przetargów, a także poinstruować ich co do cen, jakie należy zaoferować, by wygrać przetargi.

W formie gratyfikacji kobieta, która była członkiem komisji przetargowej, miała za to dostać darmową, domową konsultację psychologiczną swojej córki. Wartość takiej konsultacji oszacowano na 100 zł.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Białymstoku. Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karami nawet do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts