Sylwester w Warszawie? Będzie co robić. Zobacz najciekawsze atrakcje

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Sylwester w stolicy? Będzie co robić! Oprócz organizowanego przez ratusz koncertu na placu Bankowym i imprez w klubach warszawiacy mają do wyboru także spędzenie sylwestra w teatrze, kinie lub operze, które przygotowały na ten wieczór specjalny repertuar.

Miłośnicy muzyki poważnej mogą 31 grudnia wybrać się np. na Galę Sylwestrową w Operze Narodowej. Dla tych, którzy zdecydują się spędzić tam wieczór, zaśpiewają laureaci 10. Konkursu Moniuszkowskiego: Maria Motolygina, Slávka Zámečniková, Ruslana Koval, Gihoon Kim, Piotr Buszewski, Cody Quattlebaum i Monika Buczkowska. W programie koncertu są m.in. utwory Ruggera Leoncavalla, Giacoma Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Stanisława Moniuszki, Francesca Cilei, Georgesa Bizeta, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Leonarda Bernsteina, George'a Gershwina i Ericha Wolfganga Korngolda.

Orkiestra Filharmonii Narodowej organizuje natomiast "Nadzwyczajny koncert sylwestrowy" w 200. rocznicę urodzin Jacquesa Offenbacha. Podczas koncertu będzie można posłuchać arii i scen z operetek kompozytora: "Pięknej Heleny", "Wyspy Tulipatan", "Wielkiej księżnej de Gerolstein", "Córki tambur-majora", "Madame l'archiduc", "Podróży na Księżyc", "Bandytów", "Orfeusza w piekle" oraz utworów na wiolonczelę i orkiestrę.

Sylwestra można spędzić również w teatrze. Większość stołecznych scen przygotowała na ten wieczór specjalny repertuar. Do wyboru są m.in. "Fatalista" i Księżniczka Turandot" w Teatrze Dramatycznym, "Cesarz" na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego w Ateneum, "Akt równoległy" w Capitolu, "Osiem kobiet" w Och-teatrze, "Czarna Komedia" w Kamienicy, "Neron" i "Strach zżerać duszę" w Powszechnym, "Aida" w Romie czy "Szkoła żon" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

Natomiast Teatr Lalka przygotował w godzinach popołudniowych dla osób z dziećmi "Bal u Pani Zimy". W programie jest wiele atrakcji, m.in. przedstawienie "Szopka krakowska", zwiedzanie kulis teatru, muzyka i tańce oraz konkursy i poczęstunek.

Na miłośników kina czeka filmowy "Bal Sylwestrowy" w kinie Muranów. Widzowie zobaczą trzy filmy: komedię romantyczną "Poznajmy się jeszcze raz" ("La belle epoque") Nicolasa Bedosa, dramat o mafii "Zdrajca" Marca Belocchia, a także drugi dramat, tym razem o Watykanie - "Dwóch papieży" Fernanda Meirellesa. Również kino "Luna" przygotowało specjalny repertuar połączony z zabawą z DJ-em.

Mieszkańcy stolicy mogą się w sylwestra wybrać także do Pałacu Kultury i Nauki. Odbędzie się tam Wielka Gala Sylwestrowa w PKiN "Cały świat śpiewa", podczas której zostaną zaprezentowane arie operowe, duety operetkowe i muzyczne niespodzianki.

Do spędzenia sylwestra w niekonwencjonalny sposób zapraszają także stołeczne escape roomy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bodnar grzmi o "nadużyciu władzy" – poszło o rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Już doczekał się odpowiedzi

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził wątpliwość w kwestii prawidłowości powołania w 2018 r. rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba. Dodał, że jeśli ta wątpliwość się potwierdzi, należy uznać, iż działanie sędziego Schaba "to nadużycie władzy". - Dlatego zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do Szefa Biura KRS o niezwłoczne przesłanie kopii uchwały KRS w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców - bądź też o informację o jej braku - czytamy. Adam Bodnar doczekał się już odpowiedzi od Piotra Schaba. - Wątpliwości RPO dotyczące prawidłowości powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów są całkowicie sprzeczne z regulacjami ustawowymi - przekazał.

Pismo w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Krajowej Rady Sądownictwa oraz zamieścił w poniedziałek na stronie Biura RPO.

Jak wskazano w piśmie, zgodnie z przepisami Prawa o ustroju sądów powszechnych "Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz dwóch Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych powołuje Minister Sprawiedliwości na czteroletnią kadencję".

Jednak - jak wskazał RPO - mimo zmian w sposobie powoływania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego dokonanych w końcu 2017 r., to w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa "nie dokonano żadnych zmian w zakresie wyboru rzecznika przez Radę". Tymczasem ustawa o KRS stanowi, że Rada ta "wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych".

"Trzeba zatem uznać, że do prawidłowego powołania rzecznika dyscyplinarnego w dalszym ciągu wymagana jest stosowna uchwała KRS. (...) W związku z tym RPO chciałby wiedzieć, czy wymagana przepisami powszechnie obowiązującego prawa uchwała KRS w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego została podjęta"

- napisano w komunikacie RPO.

[polecam:https://niezalezna.pl/306893-sedzia-zniewazyl-prezydenta-sakiewicz-doskonale-wiedzial-co-robi-liczy-na-pania-gersdorf]

Jak w nim dodano, jeśli takiej uchwały KRS nie było, to wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej.

"Wtedy należałoby też uznać, że rzecznik i jego zastępcy przekraczają uprawnienia, a ich działania to nadużycie władzy"

- napisano w komunikacie RPO odnosząc się do funkcjonowania sędziego Schaba i jego zastępców.

"Dlatego zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do Szefa Biura KRS o niezwłoczne przesłanie kopii uchwały KRS w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców - bądź też o informację o jej braku"

- przekazał RPO.

Sędzia Schab został powołany na stanowisko rzecznika dyscyplinarnego przez ministra sprawiedliwości 4 czerwca 2018 r.

CAŁOŚĆ KOMUNIKATU DOSTĘPNA TUTAJ.

Do zarzutów Bodnara odniósł się już sędzia Piotr Schab, który stwierdził, że pogląd RPO jest "całkowicie sprzeczny z regulacjami ustawowymi". Schab zaznaczył, że zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, stanowiącą samodzielną podstawę powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów i jego zastępców, są oni powoływani przez ministra sprawiedliwości na czteroletnią kadencję. Dodał, że przepis ten wprowadziła nowelizacja z 3 kwietnia 2018 r.

Sędzia Schab zwrócił też uwagę, że wcześniej, od 12 maja 2011 r., obowiązywał przepis ustawy o KRS, według którego Rada wybierała rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

"W miejsce tego przepisu moc wiążącą zachowuje zatem tryb powołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, ustalony w okresie późniejszym - zgodnie z niekwestionowanymi, elementarnymi regułami wykładni prawa"

- podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts