Miłośnicy muzyki poważnej mogą 31 grudnia wybrać się np. na Galę Sylwestrową w Operze Narodowej. Dla tych, którzy zdecydują się spędzić tam wieczór, zaśpiewają laureaci 10. Konkursu Moniuszkowskiego: Maria Motolygina, Slávka Zámečniková, Ruslana Koval, Gihoon Kim, Piotr Buszewski, Cody Quattlebaum i Monika Buczkowska. W programie koncertu są m.in. utwory Ruggera Leoncavalla, Giacoma Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Stanisława Moniuszki, Francesca Cilei, Georgesa Bizeta, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Leonarda Bernsteina, George'a Gershwina i Ericha Wolfganga Korngolda.

Orkiestra Filharmonii Narodowej organizuje natomiast "Nadzwyczajny koncert sylwestrowy" w 200. rocznicę urodzin Jacquesa Offenbacha. Podczas koncertu będzie można posłuchać arii i scen z operetek kompozytora: "Pięknej Heleny", "Wyspy Tulipatan", "Wielkiej księżnej de Gerolstein", "Córki tambur-majora", "Madame l'archiduc", "Podróży na Księżyc", "Bandytów", "Orfeusza w piekle" oraz utworów na wiolonczelę i orkiestrę.

Sylwestra można spędzić również w teatrze. Większość stołecznych scen przygotowała na ten wieczór specjalny repertuar. Do wyboru są m.in. "Fatalista" i Księżniczka Turandot" w Teatrze Dramatycznym, "Cesarz" na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego w Ateneum, "Akt równoległy" w Capitolu, "Osiem kobiet" w Och-teatrze, "Czarna Komedia" w Kamienicy, "Neron" i "Strach zżerać duszę" w Powszechnym, "Aida" w Romie czy "Szkoła żon" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

Natomiast Teatr Lalka przygotował w godzinach popołudniowych dla osób z dziećmi "Bal u Pani Zimy". W programie jest wiele atrakcji, m.in. przedstawienie "Szopka krakowska", zwiedzanie kulis teatru, muzyka i tańce oraz konkursy i poczęstunek.

Na miłośników kina czeka filmowy "Bal Sylwestrowy" w kinie Muranów. Widzowie zobaczą trzy filmy: komedię romantyczną "Poznajmy się jeszcze raz" ("La belle epoque") Nicolasa Bedosa, dramat o mafii "Zdrajca" Marca Belocchia, a także drugi dramat, tym razem o Watykanie - "Dwóch papieży" Fernanda Meirellesa. Również kino "Luna" przygotowało specjalny repertuar połączony z zabawą z DJ-em.

Mieszkańcy stolicy mogą się w sylwestra wybrać także do Pałacu Kultury i Nauki. Odbędzie się tam Wielka Gala Sylwestrowa w PKiN "Cały świat śpiewa", podczas której zostaną zaprezentowane arie operowe, duety operetkowe i muzyczne niespodzianki.

Do spędzenia sylwestra w niekonwencjonalny sposób zapraszają także stołeczne escape roomy.