Hiszpania wydala boliwijskich dyplomatów

/ pixabay.com

  

Rząd Hiszpanii nakazał w poniedziałek opuszczenie kraju trzem boliwijskim dyplomatom. To reakcja na decyzję rządu Boliwii, który postanowił wydalić dwóch dyplomatów hiszpańskich, oskarżanych o próbę wywiezienia z kraju współpracowników byłego prezydenta Evo Moralesa.

W komunikacie rząd Pedra Sancheza poinformował, że daje 72 godziny na opuszczenie Hiszpanii trzem boliwijskim dyplomatom: radcy ds. handlowych, attache wojskowemu oraz urzędnikowi odpowiedzialnemu za sprawy dotyczące bezpieczeństwa ambasady w Madrycie.

Władze Hiszpanii poinformowały też, że jest to reakcja na uznanie za osoby niepożądane hiszpańskich dyplomatów w La Paz. W komunikacie oskarżono też boliwijską administrację o “insynuacje pod adresem przedstawicieli Hiszpanii”.

Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez nakazała wcześniej w poniedziałek ambasador Meksyku Marii Teresie Mercado i dwojgu hiszpańskich dyplomatów opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Jak poinformowała, ma to związek z rzekomą próbą udzielenia pomocy kilku byłym ministrom byłego prezydenta Boliwii Evo Moralesa.

Tymczasowy rząd Boliwii postawił wcześniej kilku współpracownikom Moralesa, którzy od jego ustąpienia ukrywają się w rezydencji ambasador Meksyku, zarzuty terroryzmu, podejmowania działań wywrotowych i defraudacji.

Według władz Boliwii byli członkowie rządu Moralesa dzięki pomocy dyplomatów z Hiszpanii i Meksyku mieli potajemnie opuścić Boliwię na hiszpańskich paszportach. W tym celu w piątek do rezydencji Mercado udali się hiszpańscy dyplomaci z czterema uzbrojonymi mężczyznami.

Spotkanie udaremniła boliwijska policja, która wdała się m.in. w szarpaninę z mężczyznami towarzyszącymi dyplomatom. Władze w La Paz, które twierdzą, że są oni pracownikami hiszpańskiej policji, im również nakazały opuszczenie Boliwii w ciągu 72 godzin.

Władze Hiszpanii nie potwierdziły, czy czterej mężczyźni towarzyszący dyplomatom tego kraju w La Paz to policjanci, a dwa największe syndykaty hiszpańskiej policji zaprzeczyły temu.

10 listopada Morales zgodził się na rozpisanie ponownych wyborów prezydenckich po tym, jak Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) opublikowała raport kwestionujący oficjalne wyniki głosowania z 20 października.

Morales, o którego dymisji przesądziła ostatecznie presja armii, otrzymał azyl polityczny w Meksyku, a 12 grudnia przybył do Argentyny, gdzie nadano mu status uchodźcy. 18 grudnia boliwijska prokuratura wydała nakaz aresztowania Moralesa, oskarżając go o to, że przed swoją dymisją i po niej podżegał do zamieszek, w wyniku których zginęło 35 osób.

13 listopada dotychczasowa wiceprzewodnicząca Senatu Boliwii Jeanine Anez została tymczasową prezydent Boliwii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Polityczna kawa" - niedziela, godz. 12.00, tylko w TV Republika

  

Już w niedzielę, w samo południe, mijający tydzień podsumuje wraz ze swoimi gośćmi w studiu "Politycznej Kawy" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Gośćmi redaktora Sakiewicza w najbliższą niedzielę będą:

  • Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych;
  • Jan Filip Libicki, senator PSL;
  • Adam Borowski, przewodniczący komitetu Suwerenni.

"Polityczna kawa", godz. 12.00, tylko w TV Republika - nie przegap! 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts