Boliwia wydala meksykańskich i hiszpańskich dyplomatów

/ pixabay.com

  

Tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Anez nakazała w poniedziałek ambasador Meksyku Marii Teresie Mercado i grupie hiszpańskich dyplomatów opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Rząd oskarża ich o próbę wywiezienia z Boliwii współpracowników byłego prezydenta.

Ta grupa przedstawicieli rządów Meksyku i Hiszpanii poważnie naruszyła suwerenność narodu i konstytucyjnego rządu Boliwii

 - powiedziała Anez.

Mercado i kilku hiszpańskich dyplomatów miało w niedzielę podjąć próbę wywiezienia z jej rezydencji bliskich współpracowników byłego prezydenta, Evo Moralesa, którego armia zmusiła do ustąpienia ze stanowiska - podaje AP.

Tymczasowy rząd Boliwii postawił kilku współpracownikiem Moralesa, którzy od jego ustąpienia ukrywają się w rezydencji ambasador Meksyku, zarzuty terroryzmu, podejmowania działań wywrotowych i defraudacji.

Teraz władze w La Paz oskarżają hiszpańską dyplomatkę Cristinę Borreguero o to, że pojawiła się w rezydencji Mercado z "prawdopodobnie uzbrojonymi mężczyznami w kapturach, którzy usiłowali w sposób w sposób potajemny i nielegalny wejść" do rezydencji.

Minister spraw zagranicznych Boliwii Karen Longaric nazwała wizytę Borreguero w rezydencji meksykańskiej ambasador "nadużyciem", stanowiącym pogwałcenie suwerenności Boliwii. Rządy Meksyku i Hiszpanii ogłosiły, że Borreguero złożyła jedynie "kurtuazyjną wizytę" ambasador Mercado.

Anez, która była wcześniej wiceprzewodniczącą Senatu i, jak pisze AP, drugorzędną deputowaną, objęła stanowisko tymczasowej prezydent po ustąpieniu Moralesa.

Były prezydent, o którego dymisji na początku listopada przesądziła ostatecznie presja armii, otrzymał azyl polityczny w Meksyku, a 12 grudnia przybył do Argentyny, gdzie nadano mu status uchodźcy. 18 grudnia boliwijska prokuratura wydała nakaz aresztowania Moralesa, oskarżając go o to, że przed swoją dymisją i po niej podżegał do zamieszek, w wyniku których zginęło 35 osób.

Przed podaniem się do dymisji Morales zgodził się na rozpisanie ponownych wyborów prezydenckich, gdy Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) opublikowała raport, kwestionujący oficjalne wyniki głosowania z 20 października, które Morales wygrał. Raport OPA informował o wykryciu "wyraźnego manipulowania" komputerowym systemem liczenia głosów. Ogłoszenie reelekcji Moralesa po wyborach 20 października wywołało masowe protesty w całym kraju, a opozycja twierdziła, że władze sfałszowały wyniki głosowania.

Parlament Boliwii, zdominowany przez lewicową partię Moralesa "Ruch na rzecz Socjalizmu" (MAS), uchwalił w końcu listopada ustawę o rozpisaniu wyborów prezydenckich i parlamentarnych, w których były prezydent nie będzie mógł startować.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czym Andrzej Duda zaskoczy w kampanii? Sobolewski ujawnia: Asy trzyma się na koniec

sztab Andrzeja Dudy / twitter.com/AC_Sobol

  

Przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski przypomina, że w czasie poprzedniej kampanii prezydenckiej Andrzej Duda był wyjątkowo aktywny. W rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem polityk zapewnia, że w kampanii 2020 można spodziewać się podobnego zaangażowania.

W 2015 roku pan prezydent, wtedy kandydat na prezydenta, jeździł od powiatu do powiatu, spotykał się z ludźmi. Nie poprzestał na tym, kiedy został prezydentem. W trakcie całej swojej kadencji odwiedził wszystkie powiaty. To zdarzyło się po raz pierwszy.
- mówił w programie „Dziennikarski poker” na antenie TV Republika Sobolewski.  
 
Zapytany przez red. Tomasza Sakiewicza, kiedy Andrzej Duda przedstawi swoje propozycje przewodniczący komitetu wykonawczego PiS ujawnił, że stanie się to w odpowiednim momencie.
 
Asy trzyma się na koniec. W ten weekend maja być konwencje naszych kontrkandydatów. Zobaczmy jakie będą propozycje. Pan prezydent Andrzej Duda przedstawi niedługo swoje propozycje na kontynuację kadencji. To kwestia dwóch tygodni.  
- zapewnił Krzysztof Sobolewski.
 
Jednocześnie zauważył także, opozycja nie może liczyć na tak aktywne wsparcie unijnych organów.
 
Komisja Europejska też cofnęła się krok. Nie jest już tak skora, by wprowadzać te elementy które zostałyby uznane za ingerencję w suwerenność (…) Wprowadzenie powiązania funduszy unijnych z praworządnością mogłoby dotknąć Węgrów, Rumunów, Bałtów. Każdy kraj poczuł się zagrożony.
- wyliczał.

Zwraca również uwagę, że opozycja wycofuje się także z atakowania rządu w kwestii środków na onkologię. Według Sobolewskiego okazało się, że przyjęta przez opozycję taktyka przestała się jej opłacać.
 
Kwestie chorób onkologicznych są dramatyczne. (…) Nie jest to temat, którym można grać politycznie. To bardzo nie fair wobec tych osób.  Chyba zauważyli, że poszli za daleko. Przedstawiliśmy suche fakty pod koniec ich rządów na onkologię wydawano ok 6 miliardów złotych. Za naszych rządów to prawie 11 miliardów..
- powiedział.
 
A co z poparciem Donalda Tuska dla kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej? Przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że to również może być dla opozycji kwestia dość mocno problematyczna.
 
To chyba nie spodobało się środowisku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a na pewno nie spodobało się jej zapleczu medialnemu, które skrytykowało wkroczenie w kampanię Donalda Tuska. Jeśli miałoby to się skończyć taki efektem jak poprzednie wejścia Donalda Tuska w kampanię to temu kibicuję.  [...] Trudno, żeby nie wspierał rzeczniczki swojego rządu. Wiążą się z tym te wszystkie sprawy, co do których sam Donald Tusk przyznał, że jest nimi obarczony i przez które wycofał się z konkurowania z Andrzejem Dudą. Teraz próbuje zasłaniać się kobietą. To mało męskie.
- przyznał Sobolewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts