Dodał, że w 2019 r. odbyło się pięć powołań na 16-dniowe szkolenie do batalionów lekkiej piechoty oraz cztery 8-dniowe wyrównawcze dla kandydatów, którzy są żołnierzami rezerwy. Uroczyste przysięgi wojskowe odbyły się w Łańcucie, Lubaczowie, Sędziszowie Małopolskim, Leżajsku oraz w Nisku.

Kpt. Sura podkreślił, że w kończącym się roku każdy żołnierz brygady obowiązkowo spędził na szkoleniu rotacyjnym co najmniej dwa dni w miesiącu.

Zajęcia wypełnione były jedną z opracowanych form szkolenia specjalistycznego. Wszystkie pododdziały brygady od kwietnia br. do listopada br. rotacyjnie uczestniczyły w intensywnym 14-dniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie lub w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu.

Podkarpaccy terytorialsi ćwiczyli również wspólnie z innymi służbami. Zdaniem rzecznika, na szczególne podkreślenie zasługuje ćwiczenie „Renegate”, w którym żołnierze współdziałali z policją, strażą pożarną oraz innymi służbami.

Służby sprawdzały gotowość do podjęcia akcji ratunkowej po katastrofie myśliwca MIG-29.

W maju br. podkarpaccy terytorialsi pomagali w gminach dotkniętych klęską żywiołową. Wspierali działania strażaków w gminie Wadowice Górne oraz innych miejscach, gdzie mieszkańcy zostali dotknięci skutkami intensywnych opadów deszczu.

Jak podkreślił kpt. Sura w kończącym się roku brygada nawiązała również współpracę z partnerami z innych krajów.

Dowództwo brygady wizytował m.in. gen. dyw. Carsten Breuer dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Niemiec. Z kolei we wrześniu z tygodniową wizytą przyjechali do brygady żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois, którzy dzielili się z nami wiedzą taktyczną oraz uczestniczyli w bojowych strzelaniach z broni snajperskiej, karabinu maszynowego UKM oraz karabinka Beryl

– zaznaczył.

W 2019 r. na Podkarpaciu odbył się po raz pierwszy kurs podoficerski Sonda. Promocję na pierwszy stopień podoficerski otrzymało 40 żołnierzy brygady.

W minionym roku żołnierze podkarpackiej brygady uczestniczyli też w wielu projektach wspierających społeczność lokalną. Kpt. Sura wymienił m.in. udział w akcjach związanych ze zbiórką krwi. „Choćby w akcję Terytorialsi mają pomoc we krwi, czy SpoKREWnieni Służbą. Tylko w 2019 roku żołnierze z Podkarpacia, wspierając akcje oddali ponad 100 litrów krwi. A w sumie od rozpoczęcia formowania WOT, nasi żołnierze do zasobów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oddali ponad 400 litrów krwi” – podkreślił.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Liczy ponad 3,5 tys. żołnierzy.