"Akustyczeń" to miejsce dla artystów idących własną drogą - poinformowali organizatorzy wydarzenia. Jak podali, prezentują m.in. wykonawców niezdefiniowanych, niezobowiązanych wobec żadnego z licznych nurtów i poszukujących nowych form wyrazu. Spora część artystów, którzy wystąpią na festiwalu to lokalni muzycy.

Festiwal rozpocznie 9 stycznia koncert formacji Chłopiec z Zabawkami. Zespół zadebiutował w 2018 r. piosenką "Era samotności" emitowaną w Polskim Radiu Czwórka. Założyciel zespołu Tomek Skierczyński jest wokalistą i gitarzystą, autorem muzyki i tekstów, gra również na harmonijce ustnej.

W planach jest także występ formacji klarnetowo-gitarowej Bokun/Kościuszko Duo, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli.

Kolejnymi artystami będą Konrad Słoka z zespołem Liars and Sinners i pochodzące ze Szczecina siostry Maria i Julia Kępisty w najnowszej formacji Siostry Łotry.

Goście festiwalu będą mogli posłuchać również Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. To zespół inspirujący się polską przedwojenną rewią i kabaretem. Wykonują piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran i Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, utwory orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. 

Festiwal potrwa do 24 stycznia. Koncerty odbędą się w przestrzeniach teatralnych, Operze na Zamku, klubach i domach kultury.