Zbiórka choinek na "zieloną energię"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/_Alicja_/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Z uschniętych bożonarodzeniowych choinek postanie tzw. zielona energia. W stolicy rozpoczęła się akcja „Ciepło z natury” - iglaki są odbierane spod domów i przerabiane na biomasę, która następnie jest spalana w elektrociepłowniach.

Stołeczny ratusz poinformował dziś, że mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewka oczyszczone z ozdób w punktach zbiórki odpadów wielkogabarytowych przy swoich domach. Przypomniał, że należy to uczynić nie wcześniej, niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Iglaki będą odbierane do końca marca 2020 r.

Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaki do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Akcję "Ciepło z natury" organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet.

Drzewka bez dekoracji i po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności zostaną rozdrobnione, a następnie spalone w elektrociepłowniach posiadających specjalne instalacje. W ten sposób powstanie energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla.

"Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych, eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów - PM10 i PM 2,5 - które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1 proc. zdolności profesjonalnej instalacji"

– wyjaśnił ratusz w komunikacie.

Miasto współorganizuje również zbiórkę ukorzenionych iglaków. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Rodzime gatunki, takie jak sona czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten moment chwyta za serce! Ojciec piątki dzieci do prezydenta Dudy: Dziękuję za program 500 Plus

Zdjęcie ilustracyjne / screen z twitter.com

  

Podczas spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łowicza doszło do wyjątkowej sytuacji. Do prezydenta podszedł mężczyzna i z wyraźnym wzruszeniem podziękował za program Rodzina 500 Plus, wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Nagranie błyskawicznie obiegło media społecznościowe.

Łowicz. Trwa spotkanie prezydenta RP z mieszkańcami miasta. To pierwszy przystanek na ogólnopolskiej trasie DudaBusa. Nagle do prezydenta podchodzi mężczyzna. Jego intencja jest tylko jedna - podziękować. 

Panie prezydencie, chciałem panu podziękować za program 500 Plus. Jestem ojcem piątki dzieci. Gdyby nie pański rząd, moja córka by nie studiowała, jest na trzecim roku studiów medycyny we Wrocławiu. Dziękuję za pomoc. Żaden rząd się nie obchodził moimi dziećmi 

- mówił wzruszony.

Nagranie błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Odnieśli się do niego również politycy. 

- Ta reakcja mówi więcej niż tysiąc spotów, wywiadów, wystąpień

- napisał Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts