Zbiórka choinek na "zieloną energię"

Z uschniętych bożonarodzeniowych choinek postanie tzw. zielona energia. W stolicy rozpoczęła się akcja „Ciepło z natury” - iglaki są odbierane spod domów i przerabiane na biomasę, która następnie jest spalana w elektrociepłowniach.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/_Alicja_/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Stołeczny ratusz poinformował dziś, że mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewka oczyszczone z ozdób w punktach zbiórki odpadów wielkogabarytowych przy swoich domach. Przypomniał, że należy to uczynić nie wcześniej, niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Iglaki będą odbierane do końca marca 2020 r.

Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaki do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Akcję "Ciepło z natury" organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet.

Drzewka bez dekoracji i po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności zostaną rozdrobnione, a następnie spalone w elektrociepłowniach posiadających specjalne instalacje. W ten sposób powstanie energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla.

"Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych, eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów - PM10 i PM 2,5 - które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1 proc. zdolności profesjonalnej instalacji"

– wyjaśnił ratusz w komunikacie.

Miasto współorganizuje również zbiórkę ukorzenionych iglaków. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Rodzime gatunki, takie jak sona czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#choinka #zielona energia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo