Lewica przedstawia priorytety legislacyjne. Wśród najważniejszych - aborcja i tabletki "dzień po"

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej i ustawy, która zakłada m.in. dostępność aborcji do 12 tygodnia ciąży - są wśród priorytetów legislacyjnych Lewicy na 2020 r. Lewica chce także rozpocząć debatę dotyczącą systemu podatkowego.

Dyrektor biura legislacyjnego klubu Lewicy Dariusz Standerski zapowiedział, że w 2020 roku Lewica będzie kontynuowała prace w ramach przyjętego przez klub wykazu prac legislacyjnych.

"My tutaj się nigdzie nie śpieszymy, robimy swoją robotę i będzie przedstawiali kolejne projekty ustaw, które prowadzą do zrealizowania naszego programu nowoczesnego państwa dobrobytu, czyli takiego państwa, w którym leki na receptę kosztują nie więcej niż pięć złotych, w którym najniższa emerytura wynosi 1600 zł"

- powiedział polityk. Nie doprecyzował jednak jak Lewica zamierza sfinansować swoje obietnice.

"To również państwo, które jest dobrym pracodawcą tzn., że płaci nie mniej niż 3500 zł na start kariery. To także państwo, które jest dla wszystkich - także dla młodych rodziców, którzy będą mieli zagwarantowane miejsce dla swoich dzieci w żłobkach"

- dodał.

Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Magdalena Biejat w rozmowie z PAP zapowiedziała, że założenia ustawy reprywatyzacyjnej, którą w 2020 roku planuje złożyć w Sejmie, będzie na początku roku konsultowana ze stroną społeczną i ekspertami. "Chcemy, żeby to był projekt, co do którego nie ma zarzutów ani ze strony obrony praw lokatorskich, ani ze strony prawnej, więc chcemy go naprawdę dobrze przygotować" - powiedziała.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska w rozmowie z PAP przyznaje, że wśród projektów ustaw będzie także tzw. projekt reprodukcyjny.

"Będzie to projekt kompleksowy, który będzie zawierał propozycje nie tylko dotyczące przerywania ciąży, ale także przywrócenia tabletek +dzień po+ i in vitro, dostępu do antykoncepcji, dostępu do ginekologa, edukacji seksualnej"

- wylicza.

Jak podkreśliła, w kampanii Lewica obiecywała legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz możliwość dostępu do ginekologa od 15 roku życia.

Standerski zapowiedział także, że Lewica rozmawia z ekspertami ws. projektu ustawy wprowadzającej podatek cyfrowy dla międzynarodowych korporacji. "Dawno w Polsce nie wprowadzono dobrej ustawy podatkowej i zależy nam na tym, żeby ta ustawa, którą zaproponujemy, funkcjonowała całe lata i do tego trzeba się dobrze przygotować" - dodał.

"W przyszłym roku zaczniemy dyskusję o całym polskim systemie podatkowym" - zapowiedział. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts