Dyrektor biura legislacyjnego klubu Lewicy Dariusz Standerski zapowiedział, że w 2020 roku Lewica będzie kontynuowała prace w ramach przyjętego przez klub wykazu prac legislacyjnych.

"My tutaj się nigdzie nie śpieszymy, robimy swoją robotę i będzie przedstawiali kolejne projekty ustaw, które prowadzą do zrealizowania naszego programu nowoczesnego państwa dobrobytu, czyli takiego państwa, w którym leki na receptę kosztują nie więcej niż pięć złotych, w którym najniższa emerytura wynosi 1600 zł"

- powiedział polityk. Nie doprecyzował jednak jak Lewica zamierza sfinansować swoje obietnice.

"To również państwo, które jest dobrym pracodawcą tzn., że płaci nie mniej niż 3500 zł na start kariery. To także państwo, które jest dla wszystkich - także dla młodych rodziców, którzy będą mieli zagwarantowane miejsce dla swoich dzieci w żłobkach"

- dodał.

Wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Magdalena Biejat w rozmowie z PAP zapowiedziała, że założenia ustawy reprywatyzacyjnej, którą w 2020 roku planuje złożyć w Sejmie, będzie na początku roku konsultowana ze stroną społeczną i ekspertami. "Chcemy, żeby to był projekt, co do którego nie ma zarzutów ani ze strony obrony praw lokatorskich, ani ze strony prawnej, więc chcemy go naprawdę dobrze przygotować" - powiedziała.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska w rozmowie z PAP przyznaje, że wśród projektów ustaw będzie także tzw. projekt reprodukcyjny.

"Będzie to projekt kompleksowy, który będzie zawierał propozycje nie tylko dotyczące przerywania ciąży, ale także przywrócenia tabletek +dzień po+ i in vitro, dostępu do antykoncepcji, dostępu do ginekologa, edukacji seksualnej"

- wylicza.

Jak podkreśliła, w kampanii Lewica obiecywała legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz możliwość dostępu do ginekologa od 15 roku życia.

Standerski zapowiedział także, że Lewica rozmawia z ekspertami ws. projektu ustawy wprowadzającej podatek cyfrowy dla międzynarodowych korporacji. "Dawno w Polsce nie wprowadzono dobrej ustawy podatkowej i zależy nam na tym, żeby ta ustawa, którą zaproponujemy, funkcjonowała całe lata i do tego trzeba się dobrze przygotować" - dodał.

"W przyszłym roku zaczniemy dyskusję o całym polskim systemie podatkowym" - zapowiedział.