Prokuratura oskarża byłego wiceministra rządu PO-PSL. W tle pojawia się „korzyść majątkowa”

Były wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL Janusz O. znalazł się w opałach. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuca mu uzyskanie korzyści majątkowej i osobistej od od biznesmena Marcina M. w zamian za korzystne działania na rzecz jego spółki.

Prokuratura Krajowa
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Januszowi O. i Marcinowi M.

W toku postępowania śledczy ustalili, że w okresie od września 2015 roku do stycznia 2016 roku Janusz O. otrzymał obietnicę, a następnie uzyskał korzyść majątkową oraz osobistą od Marcina M. w zamian za podejmowanie korzystnych działań na rzecz spółki biznesmena.

"Wykonywała ona roboty budowlane dla kieleckiej spółki wodociągowej. Janusz O. miał podjąć działania mające na celu odebranie przez Wodociągi Kieleckie robót budowlanych bez zastrzeżeń i wypłatę wynagrodzenia bez potrąceń. W zamian Marcin M. obiecał Januszowi O. zatrudnienie go w dwóch spółkach z siedzibami w Chodczu i we Włocławku"

- przekazał zespół prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak poinformowała prokuratura w tym celu Janusz O. nakłaniał zastępcę prezesa NFOŚiGW, by Fundusz nie przedłużał terminów rozliczenia projektu kieleckiej spółki wodociągowej.

Do realizacji ustaleń miało dojść w styczniu 2016 roku, kiedy Janusz O. objął funkcję wiceprezesa zarządu spółki w Chodczu oraz stanowisko dyrektora ds. rozwoju w jednej z włocławskich spółek. Z tytułu zatrudnienia w pierwszej z nich otrzymał wynagrodzenie miesięczne w kwocie 18 tys. złotych brutto, natomiast na drugim stanowisku w kwocie 2 tys. złotych brutto.

Z kolei Marcinowi M. został przedstawiony zarzut złożenia obietnicy udzielenia, a następnie udzielenia korzyści majątkowej oraz osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną. Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Janusz O. pełnił w okresie od stycznia 2014 r. do listopada 2015 r. funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska oraz przewodniczącego rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#Ministerstwo Środowiska #akt oskarżenia #Janusz O.

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo