Zwolennicy chińskich komunistów sprofanowali Górę Krzyży. Litwini wszczęli śledztwo WIDEO

zdjęcie ilustracyjne / hrohmann CC0

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Media Strefy Wolnego Słowa wielokrotnie informowały o prześladowaniu chrześcijan m.in. przez komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej. W poświąteczne dni w sieci pojawiło się nagranie wideo, dokumentujące profanację przez zwolenników pekińskich komunistów znanej Góry Krzyży, znajdującej się na Litwie. Władze w Wilnie wszczęły śledztwo.

Wideo zostało opublikowane przez jednego z użytkowników Twittera, który opisał sytuację:

„Jacyś Chińczycy zdewastowali krzyże umieszczone przez Hongkończyków na Górze Krzyży na Litwie śmiejąc się:
„Tu jest napisane „Uwolnić Hongkong”, „Rewolucja naszych czasów””.
„Po prostu rzuć to tam, niech się zgubi!”
„Zrobiliśmy dziś dobrą rzecz. Nasz ojczyzna jest wielka”

Chodzi o antykomunistyczne protesty w Hongkongu, będącym specjalnym regionem administracyjnym Chin, które trwają już od pół roku. Początkowo ich powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, umożliwiający przekazywanie osób podejrzewanych o przestępstwa sądom w Chinach kontynentalnych. Wkrótce jednak protesty przekształciły się w szerszy ruch domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji podczas demonstracji.

Z kolei Góra Krzyży jest szczególnym miejsce dla chrześcijan, położonym kilkanaście kilometrów na północ od Szawli. W miejscu tym postawiono w 1430 roku kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku celebrował na Górze Krzyży mszę świętą.

Akt wandalizmu skomentował dziś szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius.

„Wstydliwy, haniebny akt wandalizmu jest obecnie przedmiotem dochodzenie prowadzonym przez władze litewskie. Takie zachowanie nie może być tolerowane”

- napisał szef dyplomacji Litwy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Duże dofinansowanie na kulturę

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Prawie 7 mln zł dofinansowania trafi do 15 lubuskich gmin na inwestycje związane z rozwojem bazy na potrzeby kultury. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – poinformował dyrektor Departamentu PROW lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego Arkadiusz Dąbrowski.

W piątek zostały ogłoszone wyniki naboru wniosków na „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Wpłynęło ich łącznie 31, na kwotę ponad 13,3 mln zł. 15 projektów uzyskało dofinansowanie, a dziewięć znalazło się na liście rezerwowej.

Gminy najczęściej wnioskowały o dofinansowanie inwestycji związanych z budową lub przebudową świetlic wiejskich. Przyznane im dotacje na te cele wahają się od ponad 180 tys. zł do nawet 500 tys. zł.

Zrobię wszystko, aby pozyskać dodatkowe środki na ten cel, bo jak widać, potrzeby mieszkańców znacznie przewyższają dostępny limit środków finansowych

– powiedział na konferencji prasowej wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Tomczyszyn poinformował także o ogłoszeniu konkursu dla organizacji pozarządowych pn. „Lubuska Odnowa Wsi”.

To trzecia edycja konkursu ogłaszanego przez władze samorządowe regionu. Z dofinansowania mogą skorzystać stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i fundacje.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zadania związane z kulturą, turystyką, dziedzictwem lokalnym. Łączna pula środków w konkursie to 800 tys. zł.

Konkurs potrwa od 28 lutego do 20 marca br. O dofinansowanie, którego maksymalna kwota wynosi 10 tys. zł, mogą się ubiegać stowarzyszenia, fundacje, zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe czy też OSP

– powiedział Dąbrowski.

Dodał, że od tego roku, dostępny jest Generator eNGO, który pozwoli uniknąć błędów formalnych. Nowością jest także to, że w ramach „Lubuskiej Odnowy Wsi” można ubiegać się o dofinansowanie imprez plenerowych, festynów czy warsztatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts