Tradycyjnie już na placu Manufaktury odbędzie się największa plenerowa impreza sylwestrowa w Łodzi. Po raz pierwszy mieszkańcy miasta powitają jednak Nowy Rok bez pokazu sztucznych ogni i wystrzałów petard, które zastąpią najnowsze technologie w postaci podświetlonej diodami LED eskadry dronów. Jak tłumaczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, to równie efektowna forma świętowania tej wyjątkowej nocy i przede wszystkim znacznie przyjaźniejsza dla zwierząt.

Apeluję do łodzian o wstrzymanie się od używania fajerwerków i zadbanie o zwierzęta domowe, dla których sylwester jest najbardziej stresującym dniem w roku. Niech Łódź będzie wzorem miasta, które potrafi świętować bez wytwarzania dodatkowych odpadów, w sposób bezpieczny i przyjazny dla zwierząt oraz środowiska. Serdecznie zapraszam do wspólnego, rodzinnego show, którego nie powstydziłyby się największe światowe stolice

– zachęcała prezydent.

W pierwszym "tanecznym" pokazie dronów na taką skalę na niebie nad Rynkiem Włókniarek Łódzkich ma uczestniczyć 300 dronów. Rozbłyskujące setkami świateł powietrzne statki mają wykonać szereg skomplikowanych konfiguracji zgranych z muzyką.

Łódź jest pierwszym miastem nie tylko w Polsce, ale i w Europie, które zamieniło fajerwerki na drony. Szczegóły pokazu są tajemnicą, bo chcemy zaskoczyć wszystkich jego uczestników. Szykujemy dla łodzian wyjątkowe widowisko, jakiego w kraju jeszcze nie oglądano. Zdecydowanie warto przyjść w sylwestrową noc do Manufaktury

- zapewnił jeden z organizatorów widowiska Robert Fintak.

Wstęp na pokaz będzie możliwy od godz. 23. Czas do północy ma umilić uczestnikom muzyka przygotowana na tą wyjątkową noc przez DJ. Tak, jak w poprzednich latach, na rynku Manufaktury wydzielona zostanie specjalna strefa dla rodzin z dziećmi, a na cały plac nie będzie można wnosić alkoholu, szklanych butelek oraz materiałów pirotechnicznych.

Organizatorem miejskiego pokazu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Po jego zakończeniu na łodzian czekać będą autobusy MPK, które rozwiozą uczestników imprezy na najpopularniejsze osiedla. Pojazdy czekać będą przy ul. Zachodniej.