Arcybiskup Marek Jędraszewski był gościem Telewizji Republika. W trakcie świątecznej rozmowy z Dorotą Kanią i Ryszardem Gromadzkim był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia.

W XVII wieku uważano, że świat jest przedmiotem, który można bezkarnie wykorzystywać, szczególnie do doraźnych celów, m.in. bogacenia się. Robiono gwałt na naturze ludzkiej z wszystkimi kosztami, które się z tym wiążą

– mówił w specjalnej rozmowie z Telewizją Republika krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski.

Pytany o „ekologizm”, jako trend stojący w sprzeczności z naukami Kościoła, abp Jędraszewski stwierdził że, „powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci”.

To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki (szwedzka aktywistka Greta Thunberg -red.), to coś co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga. Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Adam jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i nie znajduje wśród nich kogoś kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę

- mówił duchowny.

Podkreślił, że „to jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie”. „Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka” – ocenił.

Dla osoby wierzącej nie było to nic nowego, arcybiskup cytował Pismo Święte. Mówił o tym, że człowiek ma za zadanie troszczyć się o ziemię, o całe bogactwo naszej planety, ale to człowiek jest najważniejszy, a nie odwrotnie. Paweł Rabiej komentując tę wypowiedź napisał „Jędraszewski, idź do diabła”

„Z perspektywy dotkniętej ogniem #Australia, gdzie dziś jestem mogę powiedzieć jedno. Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce” – czytamy na Twitterze Pawła Rabieja.

„Pan Paweł Rabiej zdecydowanie „popłynął”. Wydaje się, że wiceprezydentowi Warszawy bardzo mocno zaszkodziło australijskie słońce. Rabiej przede wszystkim powinien przeprosić ekscelencję arcybiskupa za swoje słowa, dlatego że obraża personalnie hierarchę naszego Kościoła. Proszę zwrócić uwagę, że arcybiskup Jędraszewski nikogo nie obrażał. On po prostu wskazywał na to, że są pewne nurty, ideologie, które są niebezpieczne z punktu widzenia chrześcijaństwa i to jest prawda”

– powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl wiceminister Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że w Polsce powstaje połączona tęczowo-zielona ideologia.

„Ta ideologia chce wyrzucić Boga z przestrzeni publicznej, chce wyrzucić nasze wartości, a pan Rabiej jest jednym z przedstawicieli tego nurtu, a widać, że jest przedstawicielem bardzo agresywnym, wulgarnym i wydaje się, że zdecydowanie to australijskie słońce mu zaszkodziło” – mówi nasz rozmówca.

Paweł Rabiej jest niezwykle wrażliwy, jeśli chodzi o walkę o równouprawnienie, wolność słowa. Gdy arcybiskup wyraził swoją opinię na temat ekologii to…

Tak właśnie wygląda tolerancja środowisk tęczowych i lewackich. Tolerancja jest tylko wtedy, gdy oni się czegoś domagają, natomiast dla nas, dla prawej strony, patriotycznej, chrześcijańskiej tolerancji nie ma. Z resztą to wielokrotnie było artykułowane, pan Krzysztof Śmiszek mówił kiedyś o tym, że powinno się karać więzieniem osoby, które atakują środowiska LGBT. Zdecydowanie jest tak, że te kręgi zielono-tęczowe, które dziś są chociażby obecne w Koalicji Obywatelskiej są bardzo nietolerancyjne, plują jadem. Uważam, że musimy postawić im tamę, tzn musimy jasno im powiedzieć, że pewnych granic nie mogą przekraczać i nigdy się nie zgadzać na to, by oni narzucali główny nurt idei publicznej, bo jest to nurt bardzo szkodliwy”

– powiedział nam Adam  Andruszkiewicz.

Arcybiskup Jędraszewski jest osobą, która nie boi się wyrażać swojej opinii na różne tematy.

„Moim zdaniem lobby lewicowe uwzięły się na arcybiskupa. Wydaje się, że odkąd arcybiskup Jędraszewski wygłosił tę piękną homilię, na której powiedział o tęczowej zarazie, która nadciąga nad Polskę, to środowiska LGBT, bardzo wpływowe mu tego nie darują i będą chciały go zniszczyć. Będą chciały go atakować, rzucać kalumniami – to dzieje się na naszych oczach. Dlatego właśnie musimy dziś powiedzieć, że jesteśmy murem za arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, po prostu musimy bronić arcybiskupa”

– dodał wiceminister cyfryzacji.