Hongkong: Setki aresztowanych w sklepach, najmłodsi mają 12 lat

Od poniedziałku aresztowano 336 uczestników antyrządowych protestów, organizowanych w okresie świąt Bożego Narodzenia w centrach handlowych w Hongkongu - poinformowała w piątek miejscowa policja.

twitter.com / @21hk_7

Demonstranci zbierali się w centrach handlowych na wyspie Hongkong, w dzielnicy Koulun i w regionie Nowe Terytoria, usiłując zakłócić pracę sklepów i restauracji, które uznali za powiązane z Chinami.

W ciągu kilku ostatnich dni uczestnicy zamieszek i osoby je wpierające wyrządzili znaczne szkody w różnych centrach handlowych

- powiedział podczas briefingu rzecznik policji Kwok Ka-chuen, którego cytuje agencja Kyodo.

Osoby w wieku od 12 do 54 lat aresztowano m.in. za udział w nielegalnym zgromadzeniu, posiadanie broni, napaść i spowodowanie obrażenia ciała, utrudnianie pracy policji i wyrządzenie szkód.

Antyrządowe starcia w Hongkongu, będącym specjalnym regionem administracyjnym Chin, trwają już od pół roku. Początkowo ich powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, umożliwiający przekazywanie osób podejrzewanych o przestępstwa sądom w Chinach kontynentalnych.

Jednak wkrótce protesty przekształciły się w szerszy ruch domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji podczas demonstracji.

W listopadzie kandydaci prodemokratyczni odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo w wyborach do rad dzielnic Hongkongu.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Hongkong #protesty w Hongkongu #policja #prochińska policja #przemoc

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo