O tym, że wymiana odbędzie się 29 grudnia piszą agencja Interfax i gazeta "Kommiersant". Źródło dziennika przekazało, że niektóre szczegóły dotyczące wymiany są wciąż dopracowywane.

Ukraiński portal Hromadske zaznacza, że nie jest znana liczba osób, które zostaną objęte wymianą, i podkreśla, że samozwańcza Doniecka Republika Ludowa w czwartek poinformowała, że wymiana odbędzie się w formacie 87 na 55 osób.

Portal pisze, powołując się na dane Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), że w więzieniach samozwańczych republik znajduje się 227 jeńców.

Ukraińska strona na razie nie potwierdziła formatu ani daty wymiany.

W listopadzie rosyjski portal RBK pisał, że strona ukraińska jest gotowa do przekazania republikom 250 osób w zamian za 100 jeńców.

Warunki wymiany jeńców uzgodniła w poniedziałek podczas wideokonferencji grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

Po grudniowym szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu na temat uregulowania konfliktu w Donbasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że do końca roku dojdzie do wymiany 72 obywateli Ukrainy, którzy są obecnie przetrzymywani przez Rosję. "Szczerze mówiąc, wymiana na zasadzie +wszyscy na wszystkich+ jest abstrakcją. Umówiliśmy się, że wymienimy wszystkich uzgodnionych na wszystkich uzgodnionych" - poinformował Zełenski.