Nowa Lewica przechylona. "Jest zupełnie niewiarygodna, jeśli chodzi o program socjalny"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Nowa Lewica skazana jest na trzymanie się w polskiej polityce, głosząc tylko hasła i postulaty światopoglądowe, bo jeśli chodzi o jakikolwiek program socjalny, jest zupełnie niewiarygodna, a lewicowych wyborców, dla których kwestie socjalne są ważniejsze od światopoglądowych, już dawno przejęło PiS - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" prof. Kazimierz Kik, politolog.

Po ostatnich wyborach wydawało się, że lewica jest na fali wznoszącej, ale w najnowszych sondażach widzimy, że jej popularność spada. Z czego to wynika?

Wydaje mi się, że powodem tego jest to, że na lewicy toczy się gra o przywództwo. Nie jest to dobry grunt do wznoszenia się. Ponadto niejasne jest to, kto będzie kandydatem na prezydenta. Robert Biedroń rezygnuje z gry o ten fotel. Jest politykiem racjonalnym, doskonale wie, że nie ma szans. Adrian Zandberg też się nie pali do kandydowania. On także jest racjonalnym politykiem i widzi perspektywy co najwyżej na piąte albo szóste miejsce. Nowa Lewica potrzebuje w tej chwili dobrego kandydata na prezydenta, żeby trochę wspiąć się po tej kandydaturze w notowaniach społecznych, ale obecnie jest w sytuacji zastoju. Jej politycy tłumaczą, że mają jeszcze czas na ogłoszenie kandydata i nastąpi to na początku stycznia. Oczywiście mają jeszcze czas, ale jednocześnie nie ma zdecydowanej kandydatury. Wybory prezydenckie nie będą raczej dla Nowej Lewicy okazją do zwiększenia poparcia społecznego.

Czy niedawne zjednoczenie SLD z Wiosną było dobrym posunięciem?

Nie ma jedności na lewicy, bo okazuje się, że zjednoczenie było tylko pomiędzy Biedroniem a SLD, natomiast Razem idzie osobno. To swego rodzaju niekonsekwencja, bo sukces odniesiono w warunkach zjednoczenia wysiłków. Na razie więc są dwie lewice, chociaż oczywiście w jednym klubie parlamentarnym. To też powoduje, że nie mogą nadal grać premią od wyborców za zjednoczenie.

CZYTAJ CAŁY WYWIAD w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts