Boże Narodzenie na nowojorskim Greenpoincie? Polska tradycja dotarła i tutaj

Niewątpliwie magia tradycyjnej polskiej wigilii, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia, przełamują się białym opłatkiem, a następnie zasiadają do stołu z dwunastoma świątecznymi potrawami, jest dla Polaków i Polonii najważniejszym wydarzeniem w roku. „Chwała na wysokości, chwała na wysokości, a pokój na ziemi” - tak rozbrzmiała polska kolęda na nowojorskim Greenpoint  dnia 23 grudnia 2019 r.

To właśnie tutaj redakcja Super Expressu, jako największej polskojęzycznej gazety wydawana na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, roztoczyła magię polskich Świąt Bożego Narodzenia.

Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut im. Adama Mickiewicza, a społecznie włączył się w organizację również Komitet Smoleński-Katyński z Amerykańskiej Częstochowy wraz z wchodzącymi w skład komitetu organizacjami: Klubami "Gazety Polskiej" z Filadelfii, Nowego Jorku oraz New Jersey, Redutą Dobrego Imienia i Kołem Przyjaciół Radia Maryja NJ. Nad całością - w imieniu tych organizacji - czuwał Jacek Szklarski (RDI – USA), z pomocą Macieja Rusińskiego (koordynatora Klubów "GP" - USA i Kanada) oraz Małgorzaty Bojko (Klub "GP" Filadelfia) i Adama Stępnia (Rodziny Radia Maryja).

Po raz pierwszy tak głośno i otwarcie niósł się głos staropolskich kolęd w wykonaniu chóru „Angelus” oraz zapach tradycyjnych wigilijnych potraw serwowanych przez polską restaurację „KASKADA”. Była to niebywała okazja zaprezentowania Amerykanom polskich świątecznych smaków oraz podkreślenia silnych związków Polaków i Polonii z tradycją chrześcijańską. Liczni przechodnie, ku swojemu zaskoczeniu, częstowani byli potrawami iście z wigilijnego stołu: pierogami z serem i ziemniakami, czerwonym barszczem z uszkami, wigilijną kapustą, gołąbkami z kaszą jaglaną. Wielu z nich doceniając smaki tradycyjnej kuchni z zainteresowaniem dopytywało o przepisy tak wyśmienitych poczęstunków.

Z tej okazji wydano też angielskojęzyczną wersję Super Expressu, która rozdawana była zaciekawionym Amerykanom. Znalazł się wówczas moment na przypomnienie trudnej polskiej historii, która miała wpływ na istotę, charakter i specyficzną tradycję Świąt Bożego Narodzenia. Mając na uwadze zainteresowanie, z jakim spotkała się akcja popularyzacji polskiej wieczerzy wigilijnej w sercu „Małej Polski” na Greenpoint, takie wydarzenia muszą mieć swoją kontynuację i wejść do kanonu promowania Polski w Stanach Zjednoczonych.  
 


 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Greenpoint #Boże Narodzenie #Nowy Jork #Wigilia

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo