Głos amerykańskich chrześcijan brzmi donośnie. Nie dali nastawić siebie przeciwko Trumpowi

zdjęcie ilustracyjne / Official White House Photo by Andrea Hanks

  

Powszechne kontrowersje wśród amerykańskich chrześcijan wywołał wpływowy magazyn „Christianity Today”, który poparł impeachment prezydenta Donalda Trumpa. Po zmasowanej krytyce naczelny pisma wycofał się z tych deklaracji.

„Christianity Today” został założony w 1956 r. przez legendarnego pastora Billy’ego Grahama i obecnie jest uznawany za jeden z najbardziej wpływowych protestanckich magazynów. Kilka dni temu trafił na czołówki wszystkich amerykańskich mediów, kiedy jego redaktor naczelny Mark Galli w felietonie wezwał do usunięcia Donalda Trumpa ze stanowiska.

„Skrajnie lewicowy magazyn albo, jak powiedzieliby niektórzy, bardzo postępowy, który radzi sobie kiepsko i od lat nie jest związany z rodziną Grahama”

– skomentował na Twitterze Trump, dodając, że redakcja pisma „wolałaby radykalnego lewicowego ateistę, który chciałby zabrać [Amerykanom] religię i broń”.

„Christianity Today” wywołał gniew nie tylko prezydenta USA. Franklin Graham, najstarszy syn Billy’ego Grahama, również skrytykował felieton i wyznał, że jego słynny ojciec zdążył przed śmiercią zagłosować na Trumpa. Do redakcji doszedł także list otwarty podpisany przez niemal 200 protestanckich liderów, w którym ci zarzucili pismu „agresywny atak na integralność duchową i chrześcijańskie świadectwo dziesiątków milionów wiernych, którzy swoje obowiązki moralne i obywatelskie traktują poważnie”.

Galli ugiął się pod ciężarem krytyki i w wywiadzie dla telewizji CBS próbował się wycofać z części wcześniejszych stwierdzeń. Powiedział m.in., że wezwanie do usunięcia Trumpa było „hiperbolą” oraz że nie była to „ocena polityczna”. – Charakter tego człowieka bardzo nas martwi i w mojej ocenie przekroczył pewną granicę. W związku z tym nie uważam, żeby nadawał się jeszcze do przewodzenia USA – powiedział w CBS Galli.

Przyznał za to, że Trump zajmuje się wieloma sprawami, które są ważne dla chrześcijan, jak walka z aborcją czy prześladowanie wiernych poza granicami USA. Wyjaśnił, że stąd wzięło się poparcie chrześcijan dla Trumpa, chociaż w swoim felietonie sam oskarżył jego wyborców o bycie skrajną prawicą.

Zapytany o to, kogo chrześcijanie powinni poprzeć zamiast Trumpa w następnych wyborach, Galli odmówił odpowiedzi. – Nie mam strategii. Nie jestem zwierzęciem politycznym – powiedział, dodając, że takie problemy powinni rozstrzygać dziennikarze zajmujący się polityką. – Wy to rozgryźcie – zachęcał prowadzących wywiad.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


W najnowszym numerze „GP”: Nowe leki na covid-19! Czym wyleczymy koronawirusa?

Okładka tygodnika "Gazeta Polska" / mat. pras. Gazeta Polska

  

W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 1 kwietnia) tematem numeru jest artykuł Jacka Liziniewicza, w którym dziennikarz bierze pod lupę preparaty, z którymi naukowcy wiążą największe nadzieje. UWAGA: Tylko teraz #GazetaPolska w tak niskiej cenie z dostawą do domu! 

Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.gazetapolska.pl/ oraz pod numerem telefonu 722 111 655.

„Ludzkość rzuciła wszystkie siły, aby pokonać koronawirusa. Każda szanująca się jednostka badawcza na świecie realizuje projekty związane z jego badaniem. Wyzwanie jest ogromne, a politycy już dzisiaj porównują jego wagę do powojennego planu Marshalla czy wysłania człowieka na Księżyc. Nigdy badania nad lekiem nie ruszyły tak wielotorowo i z takim impetem. Dzisiaj nad samą szczepionką pracuje kilkadziesiąt laboratoriów, a tysiące naukowców zajmuje się badaniem potencjalnych leków. Kto będzie pierwszy?”
- czytamy w artykule Jacka Liziniewicza.

Ponadto w numerze:

Giertych - BIS czyli Platforma w sojuszu z Konfederacją

„W lipcu 2014 roku Roman Giertych udzielił arcyciekawego wywiadu „Newsweekowi”. Stwierdził, że w 2007 roku to on „rozwalił rząd PiS”, w którym był „Konradem Wallenrodem”. Najważniejsza była informacja, że to nie był nagły wyskok, lecz „Wallenrod” potajemnie przez wiele lat przyjaźnił się i grał w piłkę z Tuskiem oraz Schetyną. Bo ta przyjaźń rzucała cień na całą formację „narodowców”, która brała udział w tej grze. A beneficjentem owej „przyjaźni” był nie kto inny jak Krzysztof Bosak, który występował w „Tańcu z gwiazdami” w TVN. W 2020 roku zgodna współpraca PO i Konfederacji, a także nagrane słowa posła Nitrasa: „Kiedy będziemy rządzili z Konfederacją…”, są brakującym dotąd elementem układanki, pokazującej jasno, czym jest niezmiennie Konfederacja. Na pewno czymś zupełnie innym, niż stara się wmawiać swoim młodym zwolennikom”.
- czytamy w tekście Piotra Lisiewicza.
 
Jak pandemia zmieni świat? Czy globalizacja umrze na koronawirusa?

„Znikające granice, obniżanie kosztów, produkcja w najdalszych zakątkach świata, maksymalizacja zysków i wolny globalny handel – wszystkie te dobrodziejstwa, wieszczone przez proroków globalizacji, za sprawą pandemii zamieniają się w zagrożenia, na które patrzymy coraz bardziej podejrzliwie”.
- wynika z analizy Macieja Kożuszka.
 
Wywiad numeru ze Stanisławem Karczewskim.

„Mam nadzieję, że w tej sytuacji, która jest naprawdę kryzysowa, wszyscy rozsądni ludzie będą działać na rzecz zminimalizowania skutków epidemii. W tej chwili najważniejsze jest to, aby zrobić wszystko, żeby tę epidemię powstrzymać, ograniczyć jej zasięg. To jest nasze główne zadanie”.
– mówi wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rozmawiają Tomasz Sakiewicz i Hubert Kowalski
 
Oraz artykuł Tomasza Mysiaka na temat prasy w czasach epidemii i sytuacji, w której włoskie gazety traktowane są jako dobro strategiczne

„W sobotę 21 marca wszyscy we Włoszech w napięciu oczekiwali na wystąpienie premiera Giuseppe Conte, który miał ogłosić nowe zasady postępowania, czyli kolejny dekret związany z koronawirusem. Wystąpienie przesuwano z godziny na godzinę. Wreszcie o 23:20 na ekranach telewizorów pojawił się premier. Zaczął mówić, wyraźnie poruszony, czując, że jego słowa mają znaczenie historyczne. Media już następnego dnia, krok po kroku, wyjaśniały obywatelom, na czym polegają zasady walki z koronawirusem i jak będzie wyglądało życie Włochów w najbliższych tygodniach i miesiącach”.
- czytamy.  

Tygodnik Gazeta Polska dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.gazetapolska.pl/ oraz pod numerem telefonu 722 111 655.

W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts