Komu Niemcy ufają najbardziej? Macron, Merkel i Putin zmierzyli się w sondażu

Zdjęcie ilustracyjne / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60752200

  

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut Kantar dla gazet grupy medialnej Funke wynika, że Niemcy ufają bardziej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, niż własnej kanclerz Angeli Merkel. Bardziej też wierzą Władimirowi Putinowi niż Donaldowi Trumpowi.

Z badania wynika, że Merkel cieszy się „raczej dużym” zaufaniem 53 proc. Niemców, zaś w przypadku Macrona odsetek ten wyniósł 57 proc. 

- Największym zaufaniem darzą niemiecką kanclerz młodzi, między 14 a 29 rokiem życia. W tej grupie aż 72 proc. ufa Merkel. Także wśród kobiet kanclerz cieszy się większym zaufaniem niż wśród mężczyzn: ufa jej 59 proc. pań i 48 proc. panów. Emmanuel Macron budzi największe zaufanie u starszych: 66 proc. osób powyżej 60 lat przyznało, że mu ufa

- czytamy na portalu dw.com

Najgorsze wyniki w konkurencji przywódców miał w przeprowadzonym sondażu Donald Trump. Według aż 89 proc. respondentów nie można zaufać amerykańskiemu prezydentowi, a zaledwie 6 proc. ma odmienne zdanie w tej kwestii.

Tuż za Donaldem Trumpem uplasował się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, któremu nie ufa 86 proc Niemców, a także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson z wynikiem 71 proc.

Rosyjski prezydent również budzi obawy respondentów, lecz wypadł lepiej niż Trump, Erdogan i Johnson. 67 proc. nie ufa Władimirowi Putinowi, a 26 proc. jest odmiennego zdania.

Sondaż został przeprowadzony między 12 i 19 grudnia na grupie 1014 obywateli Niemiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...


Pandemia wstrzymała walkę z suszą

/ zdjęcie ilustracyjne / Jody Davis, pixabay

  

- Pandemia wstrzymała walkę z suszą. Tymczasem z problemem tym mamy do czynienia już praktycznie w całej Polsce - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że śniegu zimą nie było, a wiosna jest i pozostanie na razie sucha.

"Zgodnie z prognozą sezonową IMGW padać ma dopiero w maju, zdecydowanie za późno dla rolników"

- pisze dziennik.

"DGP" podaje jednocześnie, że według ekspertów susza spowoduje pożary w lasach i drożyznę w sklepach. Gazeta szacuje, ceny mogą też podbić przymrozki, które przyszły po ciepłych dniach w lutym i marcu, kiedy ruszyła wegetacja roślin, wykiełkowały nasiona, a drzewka owocowe puściły pąki.

"Mogły doprowadzić do poważnych uszkodzeń roślin i ostatecznie będą mieć wpływ na wielkość plonów"

– mówi w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Sezon zimowy 2019/2020 był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce"

- dodaje Walijewski.

Zaznacza, że tak złej sytuacji hydrologicznej, jak na początku roku, nie było nigdy wcześniej.

Gazeta podkreśla, że pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych, bo aż 60 stacji wodowskazowych (12 proc. wszystkich) rejestrowało tzw. przepływ niżówkowy, wskazujący na suszę hydrologiczną.

"Po deszczowym lutym sytuacja nieco się poprawiła i dziś stacji wskazujących na suszę jest 20, podczas gdy w tym samym czasie zeszłego, także bardzo suchego, roku było ich siedem"

- wylicza "DGP".

"Jeszcze kilka tygodni temu nie chciałem przesądzać, czy susza będzie groźna, czy nie, bo liczyłem, że w marcu lub na początku kwietnia zacznie padać. Deszczu jednak cały czas nie ma i sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle"

– mówi w rozmowie z dziennikiem prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Ocenia, że jeśli przez najbliższe dwa, dwa i pół tygodnia nie byłoby deszczu, to musimy się przygotować na to, że będzie dramat, bo gleba jest całkowicie nieprzygotowana na zasiewy.

"To będzie skutkować niskimi plonami i wysokimi cenami żywności. Musimy być też przygotowani na pożary w lasach"

- zaznacza gazeta.

Przypomina jednocześnie, że już dzisiaj według Instytutu Badawczego Leśnictwa zagrożenie pożarowe występuje na całym obszarze kraju

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts