Sejm upamiętnił Polaków wysiedlonych przez Niemców podczas II w.św.

Polska rodzina Matczaków wysiedlona w 1939 roku z Sieradza

  

W 80. rocznicę pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców, Sejm upamiętnił to tragiczne wydarzenie poprzez przyjęcie przez aklamację uchwały, w której oddał hołd wszystkim ofiarom polityki przesiedleń realizowanej przez III Rzesze.

Masowe wysiedlenia Polaków z terenów Wielkopolski, Pomorza i Śląska oraz innych terenów wcielonych do III Rzeszy pozostają bolesnym wspomnieniem, ale i przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń. W 80. rocznicę pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża hołd wszystkim ofiarom.

 – głosi uchwała przyjęta przez Sejm.

W uchwale podkreślono, że wybuch II wojny światowej był szczególnie tragicznym doświadczeniem dla ludności Wielkopolski, Pomorza i Śląska oraz innych terenów wcielonych przez Niemców bezpośrednio do III Rzeszy, gdzie dokonano eksterminacji elit, masowych wysiedleń ludności polskiej, dokonano zasiedlenia Niemcami, niszczono polską kulturę oraz grabiono polską własność.

Na Pomorzu niemieckie władze okupacyjne na przełomie października i listopada 1939 r. wysiedliły kilkadziesiąt tysięcy polskich mieszkańców Gdyni. Była to pierwsza tak wielka niemiecka akcja wysiedleńcza w czasie II wojny światowej. Za jeden z początków zorganizowanej, masowej wywózki Polaków uznaje się utworzenie 5 listopada 1939 r. obozu przesiedleńczego na Głównej w Poznaniu, przez który przeszło ponad 33 tysiące osób. Łącznie z terenów anektowanych przez Niemców wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa niemal pół miliona Polaków, w tym także obywateli polskich pochodzenia żydowskiego i romskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Jutro w "Gazecie Polskiej" wywiad z Jarosławem Kaczyńskim i naklejka "Precz z bezprawiem w sądach!"

  

Prezydent Andrzej Duda wygra wybory tylko wówczas, gdy wszyscy będą ofiarnie pracowali na jego sukces, a nie rozglądali się za korzyściami dla siebie – mówi Katarzynie Gójskiej i Tomaszowi Sakiewiczowi w pierwszym wywiadzie po konwencji Andrzeja Dudy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wszyscy politycy naszego obozu muszą mieć świadomość, że teraz mają zapomnieć o własnych ambicjach, karierach politycznych czy jakichś planach rozbudowy swoich formacji. Prezydent Andrzej Duda wygra wybory tylko wówczas, gdy wszyscy będą ofiarnie pracowali na jego sukces, a nie rozglądali się za korzyściami dla siebie

– mówi w obszernym wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska” Jarosław Kaczyński.

– Łączą nas idee, program, który obiecaliśmy naszym wyborcom zrealizować, i to jest absolutny priorytet. Zachęcam też naszych wyborców, by dawali to odczuć posłom i senatorom Zjednoczonej Prawicy. Każdy powinien czuć presję woli naszych zwolenników, a ona jest oczywista – reelekcja Andrzeja Dudy i dokończenie reform

– podkreśla prezes PiS.

Całość rozmowy już w najbliższą środę, 26 lutego, w tygodniku „Gazeta Polska” – do nabycia w kioskach, salonikach prasowych i w wersji elektronicznej.

Do najnowszego wydania tygodnika „Gazeta Polska” zostanie też dołączona bezpłatna naklejka: „Kasta? Basta! Precz z bezprawiem w sądach!”. Autorem grafiki jest Wojciech Korkuć. Zachęcamy do kupienia tygodnika i włączenia się w akcję #kastabasta w mediach społecznościowych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts