Metropolita powiedział, że Wigilia "chwyta za serce każdego człowieka", a na spotkanie organizowane przez Caritas przychodzą bardzo różni ludzie, którzy się nawet nie znają.

- To chyba największa Wigilia w Lublinie. Cieszę się, że to wydarzenie staje się już powoli tradycją, że spotykamy się w tym miejscu, że możemy się przełamać opłatkiem. To przepiękny i głęboki symbol, który budzi w nas najpiękniejsze uczucia, pozwala nam wyciągnąć rękę do drugiego, także nieznanego człowieka i odkryć w nim siostrę i brata

 – mówił abp Budzik dziennikarzom.

Wigilię Miłosierdzia, urządzoną w hali Targów Lublin, przygotowano dla około 500 osób, podopiecznych Caritas. Wzięli w niej udział potrzebujący – osoby bezdomne, samotne, starsze opuszczone, niepełnosprawne, chore. Na stołach były świąteczne potrawy, m.in. barszcz czerwony, śledzie, kapusta. W organizację wydarzenia włączyły się m.in. władze miasta i województwa, sponsorzy oraz wolontariusze.

- To dla mnie bardzo ważne spotkanie. Jestem samotna, mój mąż zmarł, nie mam rodziny, nie mam z kim spędzić tych świąt, a tutaj jest bardzo miła atmosfera – powiedziała jedna z uczestniczek Wigilii Miłosierdzia. - Widać, że jest nas dużo osób bezdomnych, ubogich, potrzebujących. Człowiek ma nadzieję, że przynajmniej w tym jednym dniu w czasie wigilii nie jest sam – dodał siedzący obok mężczyzna.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki podkreślił, że w obecny czasie ubóstwo ma różne przejawy, nie tylko materialne.

- Jest ubóstwo duchowe, kiedy ludzie przeżywają swoją samotność, niepełnosprawność, kiedy nie ma wokół nich najbliższych, na których mogliby liczyć, bo oni wyjechali za granicę, bo nie chcą się przyznać, bo nie chcą się kontaktować. Czy są też dzieci, które żyją w rodzinach dysfunkcyjnych, patologicznych. Wtedy potrzeba drugiego człowieka czy instytucji, które zobaczą tą sytuację i przyniosą pomoc. Dzisiaj dużo jest takiego ubóstwa duchowego i ono jest trudniejsze do odszukania, rozpoznania i zweryfikowania niż to ubóstwo materialne, które można łatwej dostrzec

– powiedział ks. Kosicki.

Podobne Wigilie Miłosierdzia Caritas organizuje w 28 miastach Polski. Według szacunków może w nich wziąć udział ponad 10 tys. osób.