Relacja z katarskiego Davos

  

Na pokładzie samolotu do Ad-Dauhy minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz pożycza mi lekturę. Zagłębiam się w „Księgi Jakubowe”. Mówię naszemu szefowi MSZ, że Józef Piłsudski zaczął czytać „Kapitał” Marksa i zakończył lekturę na... szóstej stronie. Ale oczywiście to inna historia. Wielki tom Olgi Tokarczuk wciąga. Minister przygotowuje się do swojego wystąpienia na tradycyjnym Doha Forum, na które lecę i ja.

Następnego dnia będę słuchał wystąpienia Ivanki Trump w tym samym czasie, gdy polski minister spotyka się ze swoim odpowiednikiem z Iranu (już po spotkaniach z premierem Kataru i szefem MSZ Libanu). Cóż, ja tylko pytam: i kto ma lepszą robotę? Albo po prostu: każdy ma to, na co zasłużył...

Forum z Ivanką i szejkami w tle

Córka prezydenta Donalda Trumpa z pierwszego małżeństwa z Ivaną, czeską modelką, zapowiadana jest dowcipnie: „Na całym świecie to rodzice doradzają dzieciom. Pani Ivanka Trump jest wyjątkiem – to ona doradza swojemu ojcu”. Fakt. Jest ona przecież senior advisor 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na forum mówiła m.in. o rozwoju gospodarczym USA, nowych miejscach pracy, rozwoju firm i szansach dla przedsiębiorstw kierowanych przez kobiety. Skądinąd Amerykanie dmuchają na zimne: ponadpółgodzinne wystąpienie Ivanki Trump miało (co częste na takich konferencjach) formę wywiadu. Jednak rozmowy nie prowadził dziennikarz BBC czy CNN, choć było ich w Ad-Dausze pełno, ale... rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus. Pełna kontrola, żadnych trudnych pytań. Albo po prostu profesjonalizm.

Lista obecności na Doha Forum (gościłem na nim kolejny raz, choć po raz pierwszy jako członek oficjalnej europarlamentarnej Delegacji ds. stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego) jest imponująca, porównywalna ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos czy z Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa. Poza gospodarzem, emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Sanim, przybyli: premier Malezji (najstarszy szef rządu na świecie, dobrze po osiemdziesiątce) dr Mahathir bin Mo-hamad, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ prof. Tijjani Muhammad-Bande z Nigerii, który zmienił na tym stanowisku szefa MSZ Słowacji Miroslava Lajčáka (też obecnego na forum), szefowie MSZ: Rosji Siergiej Ławrow, Polski Jacek Czaputowicz i Turcji Mevlüt Çavuşoğlu, prezydent World Forum w Davos Børge Brende, dyrektor prestiżowego brytyjskiego Chatham House dr Robin Niblett, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej (UE znajduje naśladowców) Moussa Faki Mahamat i jej komisarz ds. społecznych, pani Amira El Fadil, prezydent Salwadoru Nayib Bukele, wiceprezydent Ekwadoru Otto Sonnenholzer, premier Somalii Hassan Ali Khayre, szef MSZ Bośni i Hercegowiny Igor Crnadak, były premier i szef MSZ Szwecji Carl Bildt, ministrowie obrony Japonii i Turcji Tarō Kōno i Hulusi Akar, amerykański senator Lindsey Graham, szef MSW Singapuru K. Shanmugan, przewodniczący Rady Prezydenckiej Libii Fajiz as-Sarradż. Nie zabrakło także ludzi biznesu, byli szefowie Deutsche Banku Christian Sewing i Credit Suisse Tidjane Thiam, prezesi Totala Patrick Pouyanné i ENI Claudio Descalzi, wiceprezes ExxonMobil Andrew Swinger czy szef Greater Pacific Capital Ketan Patel.

Terroryści, ekstremiści i rosyjski biznes

Tematy paneli na XIII Doha Forum współgrają z największymi wyzwaniami dla świata A.D. 2019 (choć akurat w muzułmańskim Katarze lata są liczone zupełnie inaczej – od VII w. po Chrystusie). „Zarządzanie w wielobiegunowym świecie”, problemy migracji w kontekście współpracy międzynarodowej i „nowej równowagi sił”, a także problem „zastępczych wojen” w Afryce (przykłady Libii i Półwyspu Somalijskiego) czy sytuacja w Syrii i „ścieżki do pokoju” w tym kraju permanentnej wojny domowej – to niektóre z zagadnień.

W stolicy Kataru zastanawiano się też, jak przeciwdziałać ekstremizmom i budować silne społeczności w państwach „kruchych”, a także jaka jest przyszłość LNG w kontekście wyzwań stojących przed światową energetyką.

O „swoją” debatę zadbał rosyjski biznes, wystawiając szefów lub założycieli trzech dużych podmiotów z branży hi-tech i zachęcając Katarczyków (i nie tylko) do inwestowania w Rosji.

Jeden z paneli poświęcony był „Instytucjom globalnym i gospodarkom narodowym” i temu, czy mogą one pracować razem dla wzrostu i stabilności. Inny z kolei – Państwu Islamskiemu i wykorzystaniu przez niego dla swoich celów kobiet, ale też temu, „w jaki sposób kobiety wygrały wojnę przeciwko ISIS”. Wreszcie zainteresowanie musiała wzbudzić debata o stosunkach USA–Chiny, także w kontekście przyszłości systemu międzynarodowego.

Globalizacja globalizacją, a państwa i tak bronią swoich interesów

„Technologie i wyzwania globalnego zarządzania” – to przedmiot kolejnej debaty. Przedstawiciele kilku kontynentów rozprawiali też o wyzwaniach stojących przed międzynarodowym ładem prawnym. Jednak chyba większe zainteresowanie wzbudziła debata o inwestycjach na świecie w 2020 r. Nasz minister spraw zagranicznych wziął udział w dwuczęściowym panelu, który był poświęcony „Silniejszej roli Europy na arenie międzynarodowej”. Dla mnie tytuł tej debaty był przykładem swoistego wishful thinking: Stary Kontynent bowiem systematycznie traci znaczenie w wymiarze globalnym – i w tym stricte politycznym (zwłaszcza po brexicie), i demograficznym, i ekonomicznym (przegrana rywalizacja z Azją właśnie).

Z mojego punktu widzenia XIII Doha Forum udowodniło po raz kolejny, że globalizacja globalizacją, integracja integracją, a i tak – jak to było w przeszłości i będzie za-pewne w przyszłości – najważniejszym drogowskazem dla poszczególnych państw są ich interesy i ich racja stanu. Polska też musi tak postępować.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts