Kombatanci apelują o budowę pomnika Armii Krajowej u stóp Wawelu

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w liście do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ponowił apel o jak najszybsze rozpoczęcie budowy pomnika Armii Krajowej. Kombatanci chcą, by "Wstęga pamięci" stanęła nad Wisłą u stóp Wawelu w 2020 r. Apel jest skierowany także do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca.

Pomnik AK w Rzeszowie
J-k [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Naród mówi przez pomniki o swojej chwalebnej przeszłości. A te najważniejsze, te które mówią najwięcej o bohaterstwie, o wartościach i cenie płaconej za ich obronę powinny być budowane w głównych i najliczniej odwiedzanych centrach miast. Takim jest właśnie to miejsce wybrane na budowę pomnika AK

– napisali kombatanci.

Przypomnieli, że "Armia Krajowa jest naszą legendą i dumą, i spłynęła krwią na barykadach".

Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik. Jeżeli tego pomnika tam nie będzie, to znaczy, że władze miasta Krakowa wstydzą się historii tej największej podziemnej armii i jej wielkiej ofiary krwi.

Kombatanci wyrazili przekonanie, że ich apel "zmieni widoczne dla wszystkich wrogie podejście władz samorządowych do budowy pomnika".

Pod koniec marca krakowscy radni zdecydowali, że odbędą się konsultacje społeczne dotyczące formy upamiętnienia żołnierzy AK i unieważnili wcześniejsze uchwały dotyczące lokalizacji pomnika na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą.

30 czerwca zakończył się pierwszy etap tych konsultacji. Trzy propozycje, które podczas nich padły, czyli: budowa "Wstęgi pamięci" pod Wawelem według projektu zespołu Alexandra Smagi, lepsze wyeksponowanie pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu oraz upamiętnienie żołnierzy AK w miejscu po dawnym pomniku Iwana Koniewa miały być rozważane w dalszym etapie konsultacji podczas panelu obywatelskiego.

Panel obywatelski to metoda podejmowania decyzji przy współudziale mieszkańców wybranych losowo m.in. pod względem wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, którzy wraz z ekspertami wypracowują konkretne rozwiązanie. Wstępnie planowano, że odbędzie się on w listopadzie, jednak nie udało się wyłonić jego organizatora.

Przeciwni panelowi są członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, którzy uważają, że kolejne dyskusje to niepotrzebne odwlekanie sprawy, godzące w idee upamiętnienia Armii Krajowej w prestiżowym miejscu Krakowa.

Z uwagi na nierozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na organizację panelu oraz na zbliżający się okres świąteczny, prezydent Krakowa podjął decyzje o wydłużeniu procesu konsultacyjnego i przeniesieniu panelu obywatelskiego na rok 2020

– powiedział kierownik Biura Prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa Dariusz Nowak.

Sprawa budowy pomnika AK w Krakowie ciągnie się od 2010 r., kiedy radni podjęli uchwalę o jego wzniesieniu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#AK #Armia Krajowa #kombatanci #pomnik AK

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo