Kto zostanie nowym dyrektorem Muzeum-Domu Rodzinnego Jana Pawła II? Kuria wskazała kandydata

Ks. Łukasz Piórkowski, wicedyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, został wskazany jako kandydat metropolity krakowskiego na dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach – podała Archidiecezja Krakowska.

Ks. Łukasz Piórkowski
fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

„Ks. Piórkowski wyraził wdzięczność arcybiskupowi (Markowi Jędraszewskiemu) za powierzenie mu tej funkcji i zapewnił o pełnym zaangażowaniu w dzieła muzeum – szczególnie związane z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która przypada w przyszłym roku”

– podało biuro prasowe Archidiecezji.

Kandydata na stanowisko dyrektora muzeum, zgłoszonego przez metropolitę krakowskiego, formalnie mianuje zarząd województwa małopolskiego po konsultacji z ministerstwem kultury oraz samorządem Wadowic.

Ks. Łukasz Piórkowski był dotychczas wicedyrektorem Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie. Przez wiele lat był prowadzącym w programie telewizyjnym dla dzieci „Ziarno”.

Duchowny na stanowisku zastąpi ks. Jacka Pietruszkę, który zmarł 2 listopada.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

7 czerwca ub.r. muzeum odwiedził milionowy odwiedzający, licząc od 2014 r.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach #Ks. Łukasz Piórkowski #Archidiecezja Krakowska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo