Śpiewak o atakach na projekt ustawy PiS: "To lojalność środowiskowa. Bronią sami siebie"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Oni bronią własnej pozycji – powiedział działacz społeczny Jan Śpiewak. W ten sposób skomentował krytyczną reakcję części środowiska prawniczego na zmiany w systemie sądownictwa wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. "Jest pewna lojalność środowiskowa. Bronią sami siebie. Tylko pytanie, czy ta władza była niezawisła. Była zawisła od innych rzeczy, od innych układów, a teraz wchodzi nowy projekt, nowy układ polityczny i on chce zmienić status quo" – dodał.

Sejm uchwalił w piątek po południu nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Po ogłoszeniu wyniku głosowania na sali z ław opozycji rozległy się okrzyki m.in. "hańba" i "konstytucja". Część sędziów oceniła negatywnie zmiany przyjęte przez Sejm.

Odnosząc się do krytyki części środowiska prawniczego w sprawie zmian przyjętych przez Sejm Jan Śpiewak powiedział, że jest to obrona własnych pozycji.

"Oni bronią pewnej struktury społecznej hierarchii, własnej pozycji, a często własnej biografii"

– powiedział Jan Śpiewak w TVP Info.

W jego ocenie, sędziowie "de facto bronią sami siebie".

"Jest pewna lojalność środowiskowa. Bronią sami siebie. Tylko pytanie, czy ta władza była niezawisła. Była zawisła od innych rzeczy od innych układów, a teraz wchodzi nowy projekt, nowy układ polityczny i on chce zmienić status quo"

– oznajmił Śpiewak.

Zwrócił uwagę, że stwierdzenie "rządy prawa" często podnoszone przez przeciwników zmian zaproponowanych przez PiS "nic nie znaczy, jeżeli za tym nie stoją konkretne czyny i konkretne zasady, jeśli obywatel zderza się z sądami".

Według Śpiewaka, w środowisku sędziowskim "brakuje jakiejkolwiek chęci reformy, żeby w tych sądach było lepiej, żeby człowiek był w tych sądach widziany". "A tu w ogóle nie ma nad tym dyskusji. To mi każe myśleć, że chodzi o władzę" – powiedział. Zaznaczył: "Do tego, co było, nie ma już powrotu".

Śpiewak przekonywał, że nie jest zwolennikiem rozwiązań zaproponowanych przez PiS. Wskazał jednak, że nie ma innego alternatywnego projektu reformy systemu sądowniczego w Polsce. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts