Widać, że mamy ogromne rezerwy i każdy trening podczas tego obozu poświęcamy na doskonalenie różnych taktycznych elementów, zarówno w ataku jak i obronie oraz wypracowanie automatyzmu pewnych zachowań. Jestem bardzo zadowolony z tego jak zawodnicy trenują i podchodzą do zajęć. Widać, że wszyscy chcą znaleźć się w składzie na mistrzostwa Europy, ale miejsc mamy tylko 16

– powiedział Rombel.

Na zgrupowanie 36-letni selekcjoner powołał 22 zawodników, jednak w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo ma do dyspozycji 19 graczy. Kontuzja, nie tylko z tego zgrupowania, ale zapewne także z mistrzostw Europy, wykluczyła prawego rozgrywającego Energi Kalisz Marka Szperę.

Marek ma połamane palce i jego przerwa w treningach potrwa od czterech do sześciu tygodni, a to oznacza, że na 99 procent nie zagra w styczniowym czempionacie. Z kolei obrotowi Kamil Syprzak i Patryk Walczak dołączą do nas po świętach i wezmą udział w Tarnowie w turnieju 4 Nations Cup. We Władysławie jest skrzydłowy Michał Daszek, który na własne życzenia został z kolegami i kontynuuje rehabilitację podczas treningów kadry. Tradycyjnie równolegle ćwiczy kadra B, która przygotowuje się w ten sam sposób. W przypadku drobnych urazów wykluczających z pojedynczych zajęć możemy doraźnie posiłkować się piłkarzami prowadzonymi przez trenera Michała Skórskiego.

Nad morzem kadrowicze przebywać będą do poniedziałku 23 grudnia, a następnie od 27 do 29 grudnia wezmą udział w turnieju 4 Nations Cup. W Tarnowie zmierzą się kolejno z drugą drużyną Hiszpanii, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Białorusią.

Chłopacy nie będą mieli za dużo wolnego. Zgrupowanie we Władysławowie zakończymy porannym treningiem, a już drugiego dnia świąt spotykamy się w Tarnowie. W niedzielę podejmiemy decyzję, ilu zawodników pojedzie na turniej 4 Nations Cup. Nie wykluczam, że zabierzemy nawet 21, ale ta liczba uzależniona jest nie tylko od formy kadrowiczów, ale również od tego, co będziemy chcieli jeszcze sprawdzić.

Wieczorem 1 stycznia wybranych 18 zawodników ma wyznaczoną zbiórkę w Warszawie skąd następnego dnia poleci do Hiszpanii na kolejny turniej.

Mamy jeszcze wątpliwości w przypadku kilku pozycji. W kadrze na Euro jest w sumie 28 zawodników i ci, którzy nie znajdą się w wyselekcjonowanej grupie, także powinni być pod bronią. W przypadku kontuzji można dokonać podczas turnieju zmian i dlatego każdy musi się liczyć z nagłym powołaniem i przyjazdem do Szwecji.

Mistrzostwa odbędą się od 9 do 26 stycznia. Po raz pierwszy ta impreza przeprowadzona zostanie w trzech krajach (Austria, Norwegia oraz Szwecja) i po raz pierwszy wezmą w niej udział 24 drużyny. Polacy znaleźli się w grupie F, która rywalizować będzie w Goeteborgu. Ich przeciwnikami będą kolejno Słoweńcy (10.01), Szwajcarzy (12) oraz Szwedzi (14). Do dalsze fazy awansują po dwa najlepsze zespoły.

Wiele razy mówiłem, że podchodzimy do tych meczów jak do trzech finałów. I na razie najważniejszy jest najbliższy finał ze Słowenią

– podsumował Rombel.