W 2018 roku dokonano 69 058 włamań, co oznacza, że średnio każdego dnia dochodzi w Polsce do 189 włamań, aż 8 w każdej godzinie! Przeciętnie co 8 minut dochodzi w Polsce do włamania, a w okresie wyjazdów świątecznych częstotliwość tych zdarzeń znacząco wzrasta.

- podkreśla Danuta Baprawska, PR manager Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. 

W Polsce dochodzi do ponad 140000 pożarów, z czego co piąty pożar powstaje w domach.

Tylko w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku w budynkach mieszkalnych wybuchło 28329 pożarów, w których zginęło 341 osób, a 2431 zostało rannych. Warto pamiętać, że przed nami jeszcze kilka miesięcy okresu grzewczego oraz święta, podczas których dochodzi do dodatkowych zdarzeń, m.in. pożarów choinek, zwarć instalacji elektrycznych czy zaprószeń ognia w skutek nieodpowiedniego użycia fajerwerków.

- podkreśla st. bryg. mgr Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP. 

Zwiększ szanse na bezpieczne święta
Zdecydowana większość pożarów w domach wynika z nieostrożności mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby w pełni cieszyć się atmosferą świąt. Nie pozostawiaj gotujących się potraw oraz urządzeń grzewczych, zwłaszcza tych z odkrytym paleniskiem bez odpowiedniego nadzoru. Nie przechowuj łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła i regularnie dokonuj przeglądów instalacji wentylacyjnych, gazowych i elektrycznych.

Jeśli na Święta Bożego Narodzenia zdecydujesz się na żywą choinkę, pamiętaj o jej podlewaniu regularnie. Wysuszone drzewko płonie jak pochodnia. Do tego warto sprawdzić, czy przewody lampek choinkowych nie są zbyt blisko źródeł ciepła, i czy świąteczne oświetlenie zewnętrzne jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Aby uchronić się przed pożarem warto wyposażyć dom w czujniki dymu oraz gaśnicę, którą najlepiej ulokować w kuchni. W pośpiechu i roztargnieniu zdarza się nam zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze zmykajmy drzwi i okna, włączajmy alarm, nawet jeśli wychodzimy z domu na chwilę. Na zakupach upewnijmy się, że portfel i telefon mamy w bezpiecznym, ukrytym miejscu. W garażu, czy na parkingu zamknijmy samochód, a wchodząc do domu z zakupami – zamknijmy drzwi na klucz.

Musimy pamiętać, że złodziej (niezależnie kieszonkowiec, czy włamywacz) zawsze wcześniej nas obserwuje. Sprawdza jak się zachowujemy, jakie mamy zwyczaje. Gdy jesteśmy nieostrożni, z pewnością spróbuje to wykorzystać

- mówi nadkomisarz Sylwester Marczak. 

Włamywacz zrezygnuje, gdy natrafi na dobrze zabezpieczony dom, włączony system alarmowy czy czujnego sąsiada. Zbyt długi czas na sforsowanie drzwi czy okna lub dodatkowy hałas to dla włamywacza duże ryzyko, którego nie będzie chciał podjąć

- dodaje por. Zbigniew Śpiewak, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie

Przepis na bezpieczne święta bożego narodzenia

Odrobina wyobraźni, garść zdrowego rozsądku i niewielka inwestycja w odpowiednie wyposażenia naszych domów mogą nam zapewnić bezpieczeństwo nie tylko na Święta. 

Życzymy sobie spokojnych i wesołych Świąt, ale każdego roku, niezmiennie jako prezent wybieramy skarpetki, krawaty, czy zestawy kosmetyków. Może czas wybrać prezenty, które rzeczywiście zapewnią nam i naszym bliskim spokój i bezpieczeństwo?

Lista bezpiecznych prezentów (przykłady od 10 - 100 zł):

- gaśnica, 

- czujnik dymu i tlenku węgla,

- alarm do domu,

- dodatkowe zabezpieczenia drzwi i okien (zamek, blokada zawiasów, kłódka),