Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt powiedział, że czujka dymu to prezent idealny: jest stosunkowo tani, niezbędny w każdym domu i mieszkaniu a przy tym chroni zdrowie i życie bliskich.

Podkreślił, że w przypadku domów, w których są piece lub instalacje gazowe warto sprezentować także czujkę czadu.

Straż pożarna alarmuje, że rokrocznie w czasie sezonu grzewczego z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. W okresie jesienno-zimowym ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem wzrasta w domach, w których urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle używane.

Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy gdy nie ma jeszcze płomieni. Czujka tlenku węgla alarmuje w razie wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

"Cały czas trwa akcja Państwowej Straży Pożarnej "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa!". Przekonujemy, jak cenna jest inwestycja w takie niewielkie urządzenie. W okresie świątecznym warto je dać rodzicom, dziadkom, dorosłym dzieciom"

– powiedział Brandt.

Wyjaśnił, że koszt zakupu czujki to kilkadziesiąt do ponad stu złotych.

"Nie warto bagatelizować zagrożenia, przekonywać samych siebie, że nam pożar nie grozi. Od kilku lat w regionie dochodzi do ok. 2,5 tys. pożarów budynków mieszkalnych. Co roku też w takich pożarach ginie przynajmniej kilkanaście osób" – podkreślił rzecznik.

Zaznaczył, że nadchodzące święta to dobry moment na zakup i instalację czujki dymu także dlatego, że w sezonie zimowym rośnie liczba pożarów.

"Robimy stroiki ze świeczkami i czasem zostawiamy je bez nadzoru. Włączamy lampki choinkowe – często tanie i nienajlepszej jakości. Podłączamy dużą ich liczbę do jednego kontaktu. Tymczasem przeciążenia instalacji elektrycznej to poważny problem i częsta przyczyna pożaru. My naprawdę życzymy wszystkim, by w ich domach choinka się świeciła a nie paliła" – powiedział Brandt.

"Pamiętajmy - zagrożenia nie mają wolnego w święta, a nikt tak nie zadba o nasze bezpieczeństwo jak my sami" - dodał.

Strażacy deklarują, że chętnie i nieodpłatnie pomogą zainstalować czujki w odpowiednim miejscu seniorom i osobom niepełnosprawnym.