We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt ustawy w trybie pilnym dotyczący zwalczania ASF. Wczoraj natomiast projekt został przyjęty przez komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Przewiduje on m.in. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Niektórzy posłowie za wszelką cenę starają się bronić zwierząt, nawet wówczas, gdy roznoszą one groźnego wirusa. Do głosu podczas sejmowej dyskusji zgłosiła się Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej. Znana z wyrazistych poglądów parlamentarzystka zadała pytanie, które przyjęto ze zdumieniem.

- Do zabrania tego głosu nakłoniło mnie zdanie przedmówcy posła, który powiedział stanowczym tonem, że dziki nie są lepsze od ludzi. A ja mam takie pytanie do państwa zgromadzonych po tej dyskusji, której wysłuchałam - w czym, my ludzie, w XXI wieku, jesteśmy lepsi od tych dzików? W tym, że chcemy zabijać?

- zapytała.