Kulisy aksamitnej rewolucji

  

Amerykańska stacja HBO uczciła 30. rocznicę końca komunizmu w Europie Środkowej czeskim serialem pt. „Nieświadomi”. Akcja rozciągnięta jest na lata 1977–1990, a więc od początku (nielicznej) opozycji demokratycznej w Czechosłowacji do przejęcia władzy przez niekomunistyczny rząd.

Nie będę zdradzał treści, bo serial trzyma w napięciu, ale myślę, że nie zepsuję nikomu oglądania „Nieświadomych”, jeśli powiem tylko, że coś zasadniczo musiało zmienić się w świecie, bo jeszcze kilkanaście lat temu za takie opisywanie końca komunizmu jak w tym serialu można było dostać łatkę wariata rojącego o spiskach i tajnych służbach oraz „zoologicznego antykomunisty” i „rusofoba”. A już na pewno nie można było pchać się z takimi scenariuszami do wielkich korporacji filmowo-telewizyjnych. Tytuł filmu „Nieświadomi” jest bardzo trafny. Włożono bowiem wiele wysiłku, by mieszkańców Europy Środkowej, ale też Zachodniej, utrzymywać latami w nieświadomości co do kulis aksamitnych rewolucji czy Jesieni Ludów. Dziś na naszych oczach przynajmniej w popkulturze ta opowieść się zmienia na bardziej gorzką i raczej bliższą prawdy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts