Zła jakość powietrza na Śląsku

/ pixabay.com

  

Ostrzeżenie o możliwości przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu w powietrzu w południowej części województwa śląskiego wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

Dla centralnej części regionu prognozowano przekroczenie progu ostrzegania. W środę, w związku ze spodziewanym silnym wiatrem, powietrze powinno być już lepsze.

To kolejne w województwie śląskim komunikaty wydane na podstawie nowych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu.

Do północy z wtorku na środę obowiązuje ostrzeżenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w Tychach, powiecie bieruńsko-lędzińskim, powiecie pszczyńskim oraz powiecie bielskim (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Bestwina i Wilamowice). Prognozowano tam bardzo złą jakość powietrza.

Również do północy obowiązuje ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu ostrzegania dla pyłu PM10 w miastach: Gliwice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, a także w powiatach: gliwickim, tarnogórskim, rybnickim, mikołowskim oraz wodzisławskim. Prognozowano tam złą jakość powietrza.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października br. obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów. Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów.

Zgodnie z prezentacjami pomiarów zamieszczanymi na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, np. na stacji pomiarowej w Katowicach maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło w wtorek 229 mikrogramów, w Rybniku 306 mikrogramów, a w Tychach – 290 mikrogramów.

Również we wtorek opublikowano ostrzeżenie meteorologiczne o możliwości wystąpienia silnego wiatru na obszarach powiatów: bielskiego, miasta Bielsko-Biała, cieszyńskiego i żywieckiego. W godzinach od 15. we wtorek do 4. w środę prędkość wiatru może tam sięgnąć od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa i południowego zachodu.

Wiatr ten spowoduje jednocześnie rozrzedzenie smogu. Na środę w całym regionie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozował już dobrą i bardzo dobrą jakość powietrza.

Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października br.

Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o połowę niższe niż określone w rozporządzeniu z 2012 r., kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Morawiecki chwali nowe propozycje w unijnym budżecie. "Rozmowy przyniosły rezultat"

Mateusz Morawiecki, / Kancelaria Premiera

  

"Cieszymy się, że już dziś widać, że nasze rozmowy, nasze negocjacje z przewodniczącym (Rady Europejskiej) Charlesem Michelem, z przewodnicząca Komisji Europejskiej Urszulą von der Leyen przyniosły rezultat. Te nowe propozycje, które otrzymaliśmy, są lepsze od tych, które wcześniej wpłynęły" - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki zaznaczył, ze rozpoczynające się w Brukseli negocjacje budżetowe są najtrudniejsze z dotychczasowych.

"Są najtrudniejsze, ponieważ z jednej strony Wielka Brytania wychodzi z UE - a nawet już wyszła - i to oznacza, że będzie rocznie około 8-9 mld euro mniej. Kiedy to pomnożymy razy siedem, wiemy, że jest to duża luka w budżecie"

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/311785-waza-sie-losy-budzetu-ue-decydujace-rozmowy-juz-jutro]

Dodał, że będą też trudne, ponieważ część krajów naciska na nowe cele, chce ułożyć zupełnie inna strukturę tego budżetu i jednocześnie chce obniżyć wydatki na politykę rolną i spójności.

"Z naszej perspektywy nie ma zgody na to, żeby jednocześnie dokonać rewolucji w strukturze budżetu UE i jego obniżenia"

- powiedział.

Podkreślił, ze rząd chce podprawić pozycję Polski w kilku obszarach.

[polecam:https://niezalezna.pl/311726-premier-morawiecki-w-financial-times-glebokie-ciecia-w-budzecie-ue-nie-moga-byc-uzasadnione]

"Cieszymy się, że już dziś widać, po tych ostatnich propozycjach, które trafiły do mnie, że nasze rozmowy, nasze negocjacje z przewodniczącym (Rady Europejskiej) Charlesem Michelem, z przewodnicząca KE Urszulą von der Leyen przyniosły rezultat. Te nowe propozycje, które otrzymaliśmy, są lepsze od tych, które wcześniej wpłynęły"

- powiedział.

"We Wspólnej Polityce Rolnej już mamy poprawę w tej pozycji według najnowszych propozycji o 0,5 mld euro w porównaniu do poprzedniego stanu, jest to już krok w kierunku wyrównania dopłat dla polskich rolników względem średniej UE"

- powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że polski rząd zabiega także o zwiększenie nakładów na politykę spójności i akcentował, że nowe cele dotyczące migracji, spraw obronnych czy innowacyjności nie mogą odbywać się kosztem polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej.

"Proponujemy obniżyć również wydatki na administrację, czyli na biurokrację brukselską i cieszymy się, że nasz postulat już spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony przewodniczącego Rady Europejskiej. O to postulowaliśmy, to jest dodatkowo sporo środków, ładnych parę miliardów"

- dodał. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts