Zła jakość powietrza na Śląsku

Ostrzeżenie o możliwości przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu w powietrzu w południowej części województwa śląskiego wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

pixabay.com

Dla centralnej części regionu prognozowano przekroczenie progu ostrzegania. W środę, w związku ze spodziewanym silnym wiatrem, powietrze powinno być już lepsze.

To kolejne w województwie śląskim komunikaty wydane na podstawie nowych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu.

Do północy z wtorku na środę obowiązuje ostrzeżenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 w Tychach, powiecie bieruńsko-lędzińskim, powiecie pszczyńskim oraz powiecie bielskim (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Bestwina i Wilamowice). Prognozowano tam bardzo złą jakość powietrza.

Również do północy obowiązuje ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu ostrzegania dla pyłu PM10 w miastach: Gliwice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, a także w powiatach: gliwickim, tarnogórskim, rybnickim, mikołowskim oraz wodzisławskim. Prognozowano tam złą jakość powietrza.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października br. obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów. Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów.

Zgodnie z prezentacjami pomiarów zamieszczanymi na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, np. na stacji pomiarowej w Katowicach maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło w wtorek 229 mikrogramów, w Rybniku 306 mikrogramów, a w Tychach – 290 mikrogramów.

Również we wtorek opublikowano ostrzeżenie meteorologiczne o możliwości wystąpienia silnego wiatru na obszarach powiatów: bielskiego, miasta Bielsko-Biała, cieszyńskiego i żywieckiego. W godzinach od 15. we wtorek do 4. w środę prędkość wiatru może tam sięgnąć od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa i południowego zachodu.

Wiatr ten spowoduje jednocześnie rozrzedzenie smogu. Na środę w całym regionie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozował już dobrą i bardzo dobrą jakość powietrza.

Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października br.

Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o połowę niższe niż określone w rozporządzeniu z 2012 r., kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo