Jak ustrzec się przed świąteczną depresją?

Mimo, że okres świąteczny kojarzy się z pokojem i radością, niestety dla ludzi, z różnych powodów pozbawionych bliskich relacji, żyjących w konflikcie ze sobą samym, z rodziną, jest to czas niebezpieczny. Właśnie wtedy najbardziej atakuje smutek, a samotność najbardziej boli.

Arcaion

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i ciepłe święta spośród wszystkich świąt w całym roku. To czas dobrego odpoczynku w gronie rodzinnym, budowania trwałych i bliskich relacji, cieszenia się z obecności bliskich. 

Przygotowanie do świąt, gorączka zakupów i porządków może w nas zatrzeć to, co jest naprawdę najważniejsze, czyli wzajemne, bliskie i dobre więzi.

Święta są czasem życzliwości, radości, kiedy nikt nie jest sam, każdy jest otoczony ciepłem, uwagą i opieką. Wszyscy z radością łamią się opłatkiem przy pięknym wigilijnym stole, życząc sobie wszystkiego co najlepsze. Ten czas zbiega się też z końcem roku – podsumowaniem swoich sukcesów i porażek.

Co jednak zrobić, gdy jest dokładnie odwrotnie?
Mamy wrażenie, że wszystkie trudności i przeciwności kumulują się nam w okresie świątecznym, a przede wszystkim doskwiera nam przejmująca samotność. Wszystko co nas otacza wprowadza świąteczną atmosferę, kolędy i pieśni, cały przekaz medialny jakby podbija piękny obraz świąt.  Na świąteczną depresję narażane są szczególnie osoby po 55 roku, samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej.

Stan ten napędza kaskada porównań, podsumowań z których wniosek jest jeden; moje życie to wielka porażka, nie mogę na nikogo liczyć, nie mam bliskich więzi. To wywołuje trudne, pełne bólu i cierpienia emocje, poczucie zamknięcia, bezradności. Inną reakcją jest nadmierna pobudliwość, nerwowość, kłótliwość. 

Jak radzić sobie z tym zagrożeniem? 
Przede wszystkim poświęcać czas bliskim, unikać świątecznej gonitwy, przygotować się bardziej duchowo do Świąt Bożego Narodzenia. Robiąc bilans, skupić się na tym co pozytywne. Dostrzegać swoje dobre strony, życzliwie patrzeć na siebie, akceptować swoje życie. Być wdzięcznym za samego siebie i za to co cię spotyka.

W czasie świat warto cieszyć się każdą chwilą spędzaną z bliskimi, mimo różnic charakterów, poglądów i opinii.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#depresja #święta #Boże Narodzenie #Wigilia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo